БРАЧЕН ДОГОВОР – КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ

брачен договор

В предишната статия разгледахме как се уреждат имуществените отношения между съпрузите при законов режим на общност и при законов режим на разделност. В настоящата ще разгледаме какво представлява договорният режим, като един сравнително нов начин за уреждане на имуществените отношения между съпрузите.

Какво представлява брачният договор?

Брачният договор се сключва за уреждане на имуществените отношения между мъж и жена, които възнамеряват да сключат брак или вече се намират в брак. Той може да бъде сключен само между дееспособни лица. Брачният договор се сключва лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите. Когато с брачния договор се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, се заверява от нотариус, в чийто район се намира имотът.    

Брачният договор може да бъде сключен преди сключена на брака или по време на брака. Когато брачният договор се сключва по време на брака той произвежда действие от деня на сключването му или от друга дата, определена в договора. Уговореният начален момент на действие може да предхожда сключването на договора, или страните да му придадат обратно действие, което обаче не може да предхожда датата на сключване на брака. При уговаряне на обратно действие на договора следва да се има предвид, че с него не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му. Законът изрично предвижда, че вече придобитите от трети лица права се запазват, доколкото придобиването е станало редовно съобразно тогава приложимия имуществен режим.

Какво е съдържанието на брачния договор?

Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществени отношения между страните. С него могат да се уредят правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака, както и върху притежаваното от тях имущество преди брака. Могат да се договорят начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище, както и участието на страните в разходите и задълженията. С брачният договор е възможно да се договори и какви биха били имуществените последици при развод, както и издръжката на съпрузите по време на брака и/или при развод и издръжката на децата от брака. Не е допустимо в брачния договор да има уговорка, по силата на която предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност. Брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт. За неуредените с брачния договор имуществени отношения се прилага законовият режим на общност.

Как се прекратява брачен договор?

Брачният договор може да се прекрати по взаимно съгласие между страните. След прекратяването по взаимно съгласие съпрузите могат да изберат законов режим на общност или разделност или да сключат нов договор, ако не направят това – прилага се законовият режим на общност. Брачният договор може да бъде прекратен и по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството. Брачният договор се прекратява и при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.

По съдебен ред може да бъде развален брачният договор или само част от него, като развалянето има действие за в бъдеще.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.