
След учредяването на едно търговско дружество, много фактори и бизнес решения могат да доведат до необходимостта това дружество да бъде преобразувано. Преобразуването на търговските дружества може да се извърши чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества и отделяне на еднолично търговско дружество, както и чрез промяна на правната форма. При всички форми на преобразуване преобразуващите се, приемащите и новоучредените дружества (участващите в преобразуването дружества) могат да бъдат от различен вид, доколкото закон не предвижда друго.
Процедурата по преобразуване чрез сливане, вливане, разделяне и отделяне на търговско дружество е сложна и всеки конкретен случай има своите специфики, затова съветът ни е при необходимост да използвате квалифицирани услуги на адвокат търговско право. В настоящата статия ще разгледаме накратко какво представлява преобразуването чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества и етапите, през които преминава.
Съдържание
Вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества
При преобразуване чрез вливане, сливане и разделяне преобразуващото се дружество се прекратява без ликвидация. При отделяне преобразуващото се дружество не се прекратява. Във всички случаи, съдружниците или акционерите в преобразуващите се дружества стават съдружници или акционери в едно или повече от новоучредените и/или приемащите дружества. Придобитите дялове или акции след преобразуването трябва да са еквивалентни на справедливата цена на притежаваните преди преобразуването дялове или акции в преобразуващото се дружество. При преобразуване съществуващи залози и запори върху дялове и акции в преобразуващи се дружества преминават върху придобитите в замяна дялове или акции в приемащи и/или новоучредени дружества.
При преобразуване чрез вливане цялото имущество на едно или повече търговски дружества (преобразуващи се дружества) преминава към едно съществуващо дружество (приемащо дружество), което става техен правоприемник. В този случая не може едновременно да се извърши промяна на правната форма на приемащото дружество.
При преобразуване чрез сливане цялото имущество на две или повече търговски дружества (преобразуващи се дружества) преминава към едно новоучредено дружество, което става техен правоприемник.
При преобразуване чрез разделяне цялото имущество на едно търговско дружество (преобразуващо се дружество) преминава към две или повече дружества, които стават негови правоприемници за съответна част. Преобразуващото се дружество се прекратява без ликвидация. Дружествата, към които преминава имуществото на преобразуващото се дружество, могат да бъдат съществуващи дружества (приемащи дружества) при разделяне чрез придобиване, новоучредени дружества при разделяне чрез учредяване, както и съществуващи и новоучредени дружества едновременно. Едновременно с разделянето не може да се извърши промяна на правната форма на приемащо дружество.
При преобразуване чрез отделяне част от имуществото на едно търговско дружество (преобразуващо се дружество) преминава към едно или няколко дружества, които стават негови правоприемници за тази част от имуществото. Дружествата, към които преминава частта от имуществото на преобразуващото се дружество, могат да бъдат съществуващи дружества (приемащи дружества) при отделяне чрез придобиване, новоучредени дружества при отделяне чрез учредяване, както и съществуващи и новоучредени дружества едновременно. В случая не може едновременно да се извърши промяна на правната форма на преобразуващото се или на приемащото дружество.
Задължително е преди пристъпване към процедура за промяна на правната форма да бъде изпратено уведомление до Национална агенция по приходите (НАП).
Договор и план за преобразуване при вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества
Преди вземането на решение за преобразуване между участващите в него приемащи и/или преобразуващи се дружества се сключва договор за преобразуване. Той може да се сключи и след вземането на решение. В този случай преобразуващите се и приемащите дружества подготвят проект на договор, за който се прилагат всички правила относно договора за преобразуване, а за дата на договора за преобразуване смята датата на проекта на договора.
Договорът за преобразуване се сключва от лицата, представляващи дружеството, в писмена форма с нотариална заверка на подписите им. Във същата форма се сключва и проекта за договор за преобразуване (ако има такъв). Той има действие от момента на сключването му за всяко от преобразуващите се и приемащите дружества. С него се урежда начина, по който ще се извърши преобразуването, като минимално му съдържание включва:
- правната форма, фирмата, единния идентификационен код и седалището на всяко от преобразуващите се и приемащите дружества;
- съотношението на замяна на акциите или дяловете, определено към конкретна дата. Съотношението на замяна се определя към дата, която не може да е по-рано от 6 месеца преди датата на договора или плана за преобразуване и по-късно от датата на договора или плана за преобразуване.;
- размера на паричните плащания, ако такива са предвидени съгласно чл. 261б, ал. 2, както и срока за изплащането им;
- описание на дяловете, акциите или членството, което всеки съдружник или акционер придобива в новоучредените и/или приемащите дружества;
- условията относно разпределянето и предаването на акциите от новоучредените или приемащите дружества;
- момента, от който участието в новоучредено или приемащо дружество дава право на дял от печалбата, както и всички особености във връзка с това право;
- момента, от който действията на преобразуващите се дружества се смятат за извършени за сметка на новоучредените или приемащите дружества за целите на счетоводството;
- правата, които новоучредените или приемащите дружества дават на акционерите с особени права и на притежателите на ценни книги, които не са акции;
- всяко преимущество, предоставено на проверителите по чл. 262л или на членовете на управителните и контролните органи на участващите в преобразуването дружества.
Договор не се сключва при разделяне с учредяване, при отделяне с учредяване и при отделяне на еднолично търговско дружество. В този случай преобразуващото се дружество съставя план за преобразуване в писмена форма с нотариална заверка на подписите от управителния орган на дружеството или от съдружниците с право на управление в персонално дружество. Освен минималното съдържание изискуемо към договора за преобразуване, планът за преобразуване съдържа още:
- точно описание и разпределение на правата и задълженията от имуществото на преобразуващото се дружество, които преминават към всяко новоучредено дружество;
- разпределението на дяловете, акциите и членството в новоучредените и/или преобразуващите се дружества между съдружниците или акционерите на преобразуващите се дружества и критерия за това разпределение.
Доклад на управителния орган
При сливане, вливане, разделяне и отделяне на търговско дружество управителният орган на всяко от преобразуващите се и приемащите дружества съставя писмен доклад за преобразуването. Той съдържа подробна правна и икономическа обосновка на договора или плана за преобразуване и особено на съотношението на замяна, а при разделяне и отделяне – на критерия за разпределение на дяловете и акциите. В него задължително се посочват данни за назначения проверител и за упълномощения депозитар, както и трудностите по оценяването, ако такива са възникнали. Когато новоучреденото дружество е капиталово или ще се извърши увеличаване на капитала на приемащото дружество, докладът съдържа данни и за преминаващото към това дружество имущество, въз основа на което се установява размерът на капитала съгласно.
Доклад не се съставя, ако всички съдружници или акционери в преобразуващите се и в приемащите дружества са изразили писмено съгласие за това.
Договорът или планът за преобразуване и докладът на управителния орган се представят в търговския регистър, като обявяването се извършва едновременно по делата на всяко преобразуващо се и приемащо дружество. Когато участващите в преобразуването дружества са капиталови, обявяването в търговския регистър се прави в срок не по-малко от 30 дни преди датата на общото събрание за вземане на решението за преобразуване.
Решение за преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества
Решението за преобразуване се взема поотделно за всяко преобразуващо се или приемащо дружество и с него се одобрява договорът или планът за преобразуване. Преобразуване на събирателно или командитно дружество се извършва със съгласието на всички съдружници, дадено в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Решението за преобразуване на дружество с ограничена отговорност се взема от общото събрание на съдружниците с мнозинство 3/4 от капитала. Решението на преобразуване на акционерно дружество се взема от общото събрание на акционерите с мнозинство 3/4 от представените акции с право на глас. При акции от различни класове решението се взема от акционерите от всеки клас. За преобразуване на командитно дружество с акции е необходимо решение на неограничено отговорните съдружници, взето единодушно в писмена форма с нотариална заверка на подписите, и решение на общото събрание на акционерите, взето с мнозинство 3/4 от представените акции с право на глас.
Вписване на преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне на търговски дружества
Управителния орган на преобразуващото се или новоучредено търговско дружество заявява за вписване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел извършеното преобразуване. Заявлението може да бъде подадено и от адвокат търговско право с изрично пълномощно за целта. Към заявлението, според конкретния случая се прилагат всички или някой от следните документи (при специфични случаи може да са необходими и допълнителни документи):
- договорът или планът за преобразуване и решенията на всички участващи в преобразуването дружества;
- препис от дружествения договор и/или устава на приемащото дружество, който съдържа всички изменения и допълнения, заверен от органа, представляващ дружеството, ако при преобразуването такива са направени;
- приетият дружествен договор и/или устав на новоучреденото дружество и необходимите документи за вписване на органите му;
- докладите на проверителите;
- съгласията на неограничено отговорните съдружници (ако има такива);
- списъкът на лицата, придобиващи акции, дялове или членство в новоучредено или приемащо дружество, видът на членството, както и данни за съществуващи залози и запори;
- декларацията на депозитарите, че са им предадени временните удостоверения или акциите, съответно доказателствата, че пред централния регистър на ценни книжа, както и когато е приложимо – и пред централния депозитар на ценни книжа, при който са регистрирани ценните книжа, са заявени обстоятелствата по чл. 262ч, ал. 5.
Вписването се извършва от длъжностното лице по регистрацията по делото на преобразуващото се приемащото, съответно новоучреденото дружество не по-рано от 14 дни след заявяването. Вписват се едновременно и изменение на дружествения договор или устава, изменение на капитала и промени на лицата, управляващи и представляващи преобразуващо се или приемащо дружество, ако такива са направени при преобразуването.
Преобразуването има действие от момента на вписването в търговския регистър. В договора или в плана за преобразуване може да се предвиди по-ранна дата, от която действията на преобразуващите се дружества се смятат за извършени за сметка на новоучредените или приемащите дружества за целите на счетоводството. Тази дата не може да предхожда с повече от 6 месеца датата на договора или плана за преобразуване.
Още статии по въпроси от сферата на търговското право може да намерите тук.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговското право – адвокат търговско право, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.