ВЕЧЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА БЪДЕТЕ ОСЪДЕН БЕЗ ДА ЗНАЕТЕ

връчване чрез залепване на уведомление връчване по чл. 47 ГПК

Много хора бяха осъдени без да разберат. Това най-често се случваше, когато креидторът е образувал заповедно производство и му е издадена заповед за изпълнение. Ако не подадете възражение срещу заповедта същата влиза в сила и на кредитора се издава изпълнителен лист, въз основа на който той образува изпълнително дело. За вече образуваното изпълнително дело разбирате от поканата до вас изпратена от ЧСИ или когато установите, че имате запор на банкова сметка или на кола, или възбрана на имот.

В не малко случай разбирате за изпълнителното дело дори години след като същото е образувано. А междувременно дългът е нараснал, в някой случай неколкократно поради натрупване на всякакви разноски и лихви. Защо това се случваше и какви законодателни промени бяха предприети, за да се прекрати тази порочна практика, ще разгледаме по-долу.

Връчване чрез залепване на уведомление

За всяко образувано срещу вас съдебно производство следва да бъдете уведомен, като призовкарят ви търси на посоченият по делото адрес, за да ви връчи книжата по делото. Ако той не може да ви открие на този адрес в продължение на един месец и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп – на входната врата или на видно място около нея. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят пуска уведомление и в нея.

Книжата могат да бъдат получени в двуседмичен срок от залепване на уведомлението. Ако не се явите в този срок да получите книжата, съдът указваше на ищеца да представи справка, за постоянния ви и настоящ адрес, и ако те не съвпадат с посочения по делото адрес, разпореждаше ново връчване на този/тези адреси и с това се изчерпваше процедурата по уведомяването.

С последните промени на ГПК в тази насока бяха предприети сериозни изменение. Сега законът задължава призовкарят да направи най-малко три посещения на адреса, с интервал от поне една седмица между всяко от тях, като най-малко едно от посещенията е в неприсъствен ден. Ако не се явите в указания срок да получите книжата, съдът (а не ищеца) служебно проверява адресната ви регистрация, както и местоработата, местослуженето или мястото за осъществяване на стопанска дейност.

Връчване на заповед за изпълнение

Заповедта за изпълнение срещу вас се връчва по същите правила, казани по-горе. Преди измененията, обаче нямаше разлика дали заповедта за изпълнение ви е връчена лично или чрез залепване. Последиците бяха едни и същи. Ако не подадете възражение в 14-дневния срок, заповедта за изпълнение влизаше в сила и на кредитора се издаваше изпълнителен сила, въз основа на който той образуваше изпълнително дело срещу вас.

Сега, след последните изменение, се предвижда, че ако връчването е станало чрез залепване, съдът указва на кредитора да предяви иск за установяване на вземането си. Т.е. сега при връчване чрез залепване води до същите последици, както ако длъжника подаде възражение и заповедта за изпълнение не влиза в сила. А ако заповедта е за незабавно изпълнение и връчването е чрез залепване, съдът спира и изпълнението, като по този начин не могат да бъдат предприемани и принудителни действия от ЧСИ спрямо вас.

Ако в делото по установяване на вземането на кредитора, отново не бъдете намерен, за връчване на исковата молба, съдът назначава служебен адвокат, който да защитава интересите ви и то на разноски на кредитора.

С горепосочените промени в действителност се предприеха ефективни мерки за защита на добросъвестните длъжници.

Следва да отбележим и че задължението да поддържате актуален постоянен и настоящ адрес е ваше. Съгласно Закона за гражданската регистрация всяко лице е длъжно в срок от 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес. Някой хора смятат, че е по-добре, когато не могат да бъдат намерени особено, когато се касае за съдебни и изпълнителни производство. По мое мнение това разбиране е грешно, тъй като то не решава проблем, а само го отлага във времето, като междувременно той става по-голям, а възможностите за защита все повече се ограничават.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат заповедно производство, адвокат изпълнително дело, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на заповедното и изпълнително производство може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.