
Заповедта за изпълнение през последните години стана много често използван инструмент от кредиторите срещу длъжниците. Но за да дадем отговор на поставеният в заглавието въпрос, следва първо накратко да отговорим и на въпросите кога и как се издава заповедта за изпълнение и какви видове бива, както и какви са последиците от подаване на възражение срещу нея.
Съдържание
Кога се издава заповед за изпълнение?
Заповед за изпълнение се издава само в заповедното производство, което има предимството да е по-бързо и по-евтино. Заповед за изпълнение се издава от районният съд само за вземания за парични суми или за заместими вещи, когато искът му е подсъден. Заповед за изпълнение може да бъде издадена и за предаването на движима вещ, която длъжникът е получил със задължение да я върне или е обременена със залог или е прехвърлена от длъжника със задължение да предаде владението, когато искът е подсъден на районния съд. В заповедта за изпълнение се съдържа задължението, което длъжникът трябва да изпълни, и разноските, които трябва да плати; банковата сметка, по която да се преведат присъдените суми, или друг начин за плащане; покана до длъжника да изпълни в двуседмичен срок от връчването на заповедта; указание, че длъжникът може да подаде възражение в двуседмичен срок; указание, че ако длъжникът не направи възражения пред издалия заповедта съд или не изпълни, заповедта за изпълнение влиза в сила и ще се пристъпи към принудително изпълнение.
Кога се издава заповед за незабавно изпълнение?
Заповед за незабавно изпълнение се издава, когато заявителят заедно със заявлението за издаване на заповедта представи някой от следните документи: акт на административен орган, по който допускането на изпълнението е възложено на гражданските съдилища; документ или извлечение от счетоводни книги, с които се установяват вземания на държавните учреждения, общините и банките; нотариален акт, спогодба или друг договор, с нотариална заверка на подписите относно съдържащите се в тях задължения за заплащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи; извлечение от регистъра на особените залози за вписано обезпечение и за започване на изпълнението – относно предаването на заложени вещи; извлечение от регистъра на особените залози за вписан договор за продажба със запазване на собствеността до изплащане на цената или договор за лизинг – относно връщането на продадени или отдадени на лизинг вещи; договор за залог или ипотечен акт; влязъл в сила акт за установяване на частно държавно или общинско вземане, когато изпълнението му става по реда на ГПК; влезли в сила задължителни предписания на органи на Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” до работодател за изплащане на забавени повече от два месеца парични задължения по трудови правоотношения; акт за начет; запис на заповед, менителница или приравнена на тях друга ценна книга на заповед, както и облигация или купони по нея. Заедно със заповедта за незабавно изпълнение съдът издава и изпълнителен лист. Заповедта за незабавно изпълнение и изпълнителният лист се връчват на длъжника от съдебният изпълнител. И тук длъжникът има възможност да подаде възражение срещу заповедта за незабавно изпълнение, разликата е че възражението не спира принудително изпълнение на заповедта, освен когато длъжникът представи надлежно обезпечение за кредитора. Спиране на принудителното изпълнение може се допуска и ако искането е направено в срока за подаване на възражение и е подкрепено с писмени доказателства. Възражение подадено срещу заповед за незабавно изпълнение издадена въз основа на запис на заповед, менителница или приравнена на тях друга ценна книга на заповед, както и облигация или купони по нея, спира принудителното изпълнение.
Какво представлява възражение срещу заповед за изпълнение?
Възражението е способ за защита на длъжника срещу издадена заповед за (незабавно) изпълнение. Възражението се подава в едномесечен срок (съгласно измененията в сила от 24.12.2019г.) от връчване на заповедта за (незабавно) изпълнение, като в закона изрично е изключена възможността този срок да бъде продължаван. Възражение може да бъде подадено срещу цялото вземане в заповед за (незабавно) изпълнение или само срещу част от него. Бланкетното възражение е достатъчно да породи желаните последици. Обосноваване на възражението се изисква, само когато длъжникът твърди, че е изпълнил изцяло или частично задължението си в двуседмичния срок за доброволно изпълнение. В този случай длъжника прилага доказателства за направеното плащане и прилага и препис за кредитора. Ако с поведението си длъжникът не е дал повод за предявяване на вземането, той може да възрази, че не дължи разноски за производството. Когато длъжникът подаде възражение в срок, съдът дава указания на заявителят, че може да предяви иск за установяване на вземането си. Ако в едномесечен срок заявителя не представи доказателства, че е предявил иск за вземането си, съдът обезсилва заповедта за изпълнение, както и заповедта за незабавно изпълнение и изпълнителния лист издаден въз основа на нея.
Ако длъжникът не подаде възражение срещу заповедта за изпълнение същата влиза в сила.
Да подам ли възражение срещу заповед за изпълнение?
Дали да подадете възражение срещу заповед за изпълнение може да се отговори само за всеки един конкретен случай поотделно. Понякога отговорът е да, понякога не. Всичко зависи от това дали искането на кредитора е основателно, за цялата сума или само за част от нея, вземането погасено ли е по давност или не, какви способи за защита бихте могли да използвате срещу един бъдещ установителен иск, както и други относими обстоятелства. За да можете да вземете решение дали да подадете възражение срещу заповед за изпълнение трябва преди това да знаете отговора на всички относими въпроси. Както нееднократно посочихме срокът за подаване на възражение срещу заповед за изпълнение е две седмици и затова веднага след получаване следва да предприемете действия по решаване на проблема. При неподаване на възражение заповедта за изпълнение влиза в сила и възможностите ви за защита стават много ограничени. Ако пък подадете възражение без да имате основание за това рискувате да бъдете осъдени да платите много по-големи разноски, които се дължат в производството по иска за установяване на вземането.
Статии във връзка с принудителното изпълнение може да прочетете тук и тук.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат заповедно производство, адвокат изпълнително дело, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на заповедното и изпълнително производство може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.