ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗАПАЗЕНА ЧАСТ ОТ НАСЛЕДСТВО

Възстановяване на запазена част от наследство

В една от предишните ни статии разгледахме въпросите свързани с продажбата на наследство. В настоящата ще разгледаме как може да възстановите запазена част от наследство. 

Всяко лице, което е пълнолетно и не е поставено под пълно запрещение може да се разпорежда с цялото си имуществото, без обаче да накърнява чрез завещание или пък чрез дарение запазената част на определена категории наследници – това са родителите (възходящи от първа степен), децата и внуците. Законът за наследството казва, че ако наследодателят се разпореди с повече от разполагаемата част, всеки от наследниците със запазена част, призован към наследяване, има право да иска намаляването им до размера на запазената му част. 

Размерът на запазена част от наследство за различните групинаследници е определен, както следва:

– Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него – 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях – 2/3 от имуществото на наследодателя.

– Запазената част на родителите или само на преживелия от тях е 1/3.

– Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството.

Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения. За да се определи разполагаемата част, както и размера на запазената част на наследника, се образува една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване – за движимите.

Завещателните разпореждания се намаляват съразмерно, без да се прави разлика между наследници и заветници, освен ако завещателят е разпоредил другояче. Даренията се намаляват само след като се изчерпят завещаните имущества, като се започне от последните дарения и се върви последователно към по-старите по време. Когато на едно лице са завещани или подарени няколко имота, то може да избира с кои от тях да се направи намалението.

Как може да искате възстановяване на запазена част от наследство?

Правото да се иска възстановяване на запазена част се упражнява само по съдебен ред. Съдебното решение отменя завещателното разпореждане или дарението, за да се възстанови запазената част. Искът може да бъде предявен самостоятелно или в делбеното производство. Правото за възстановяване на запазената част може да се упражни и чрез възражение във висящ процес. Смъртта на наследника с право на запазена част не погасява правото му на запазена част и то може да се упражни от неговите наследници. Искът за намаляване на завещания и на дарения за възстановяване на запазената част се погасява с общата петгодишна давност, която за даренията започва да тече от откриване на наследството, а за завещанията – от момента, когато заветникът упражни своите права по завещанието.

 

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на наследственото право.

Още статии по въпроси от сферата на наследствено право може да намерите тук – адвокат наследствено право, Бургас.

 


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.