
Електронен фиш се издава за налагане на глоба на водач при превишаване на допустимата скорост за движение. Когато получите електронен фиш за вас възникват няколко въпроса – мога ли да го обжалвам, как да обжалвам, имам ли основание електрония фиш да бъде отменен, каква е давността за електрония фиш и други. На част от тези въпроси ще се опитаме да дадем отговор в настоящата статия.
Съдържание
Кога се издава електронен фиш?
При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронен фиш се издава по образец, като в закона е посочено задължителното му съдържание: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.
Електронен фиш не може да бъде издаден за нарушение, за което е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки. Ако наказанието предвижда се отнеме свидетлството за управление на МПС или отнемане на контролни точки, то в този случай следва да се издаде акт за установяване на административно нарушение и въз основа на него и Наказателно постановление.
Как се връчва електронен фиш?
Електронен фиш се връчва с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им.
Какви са възможностотите ви след получаване на електронен фиш?
- Да подадете декларация, че не вие сте извършили нарушението:
Електроният фиш се издава на собственика на превозното средство, а когато последното е собственост на юридическо лице – електроният фиш се издава на законният му представител. Ако при извършване на нарушението не вие сте бил водачът на МПС-то, то имате 14-дневен срок от получаване на електрония фиш да предоставите в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш за извършеното нарушение. Първоначално издаденият ви електронен фиш се анулира.
- Да платите глобата наложена ви с електронния фиш:
При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в 14-дневен срок от получаването му се дължи 70 на сто от нейния размер. Ако електронният фиш бъде обжалван и в последствие потвърден от съда, глобата се дължи в пълен размер.
- Да направите възражение пред директора на съответната структура на МВР:
В 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да направите писмено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че моторното превозно средство е било обявено за издирване или нарушението е извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение.
Директорът на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи уведомява собственика на превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице – неговия законен представител, за решението си в 7-дневен срок от датата на анулирането, съответно – на отказа за анулиране на фиша.
- Да обжалвате електронния фиш.
Обжалване на електронен фиш.
Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение директорът на съответната структура на МВР – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша. В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.
На основание чл. 165, ал. 3 от ЗДвП, е издадена Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (обн. ДВ бр. 36 от 19.05.2015 г.), с която министърът на вътрешните работи, е уредил условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.
В Наредбата е предвидено, че за осъществяване на контрол на участниците в движението по пътищата се използват АТСС, пуснати на пазара и/или в действие по реда на Закона за измерванията, притежаващи удостоверение за одобрен тип и вписани в регистъра на Българския институт по метрология. Преди пускане в експлоатация АТСС преминават първоначална проверка. След изтичане срока на първоначалната проверка АТСС преминават последваща проверка от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Ако използваната камера за заснемане на нарушението не отговаря на посочените технически изисквания може да послужи за отмяна на издадения електронен фиш.
При работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта Наредбата предвижда, че се съставя протокол за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда. Снимката е неразделна част от протокола, а при положение, че има спор или съмнение, че в даден случай се касае за работа с временно разположено на участък от пътя автоматизирано техническо средство, респ. система за контрол на скоростта, снимката има за предназначение да даде визуална представа къде точно е било поставено мобилното АТСС, за да се прецени дали това място отговаря на посоченото в протокола, и къде е било разположено мобилното АТТС спрямо посоката на сработване и позиционирането на автоматизираните технически средства и системи. Ако такъв протокол при използване на мобилна камера не е съставен или не е придружен със снимка, това нарушение може да послужи също за отмяна на електронния фиш.
От 16-ти януари 2018 е отменено изискването местата за контрол с мобилни и стационарни автоматизирани технически средства и системи да се обозначават с пътен знак Е-24 и да се оповестяват чрез средствата за масово осведомяване или на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи.
Следва да имате предвид, че когато нарушението е заснето от мобилна камера поставена в движещ се автомобил, то тогава електронен фиш не се издава. При нарушение установена с мобилна камера поставена в движещ се автомобил на КАТ следва да ви бъде издаден акт за установяване на нарушението и въз основа на него Наказателно постановление.
Недостатък е, че документите въз основа на които може да се останови дали процедурата по издаване на електрония фиш е законосъобразна, се предоставят от КАТ едва след подаване на жалба срещу фиша. Първоначално можете да видите само снимката от камерата и да проверите дали същата има издаден сертификат за първоначална регистрация.
Основание за отмяна на електронен фиш е и погасяването му по давност.
Давност на електронен фиш.
Ако в срок от една година от извършване на нарушението (от заснемането му) не е издаден електронен фиш, административно наказателно производство не се образува, а образуваното се прекратява.
Погасителна давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да реализира правомощията си по административнонаказателното правоотношение за елктрония фиш е три години от датата на извършването на нарушението. Абсолютната давност, с изтичането на която административнонаказателното преследване се изключва е четири години и половина от датата на извършването на нарушението. В случай, че посочения давностен срок е изтекъл електронният фиш следва да бъде отменен, а административнонаказателното производство прекратено.
Изпълнителска давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да реализира изтърпяването на наложената административна санкция, за електронния фиш е две години.
Повече за приложението на давността при административно наказание глоба може да прочетете тук.
Кога електроният фиш влиза в сила?
Електронният фиш влиза в сила, когато не подлежи на обжалване, когато не е обжалван в 14-дневен срок от получаването му или когато е обжалван, но потвърден или изменен от съда. Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление.
В сайта на Министерство на вътрешните работи можете да проверите дали имате задължения за плащане на глоби.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.