КОГА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ВИ ПО ИЗПЪЛНИТЕЛНО ДЕЛО ОТПАДАТ ПО ДАВНОСТ?

давност по изпълнително дело перемпция

Всяка година броят на длъжниците по изпълнителни дела се увеличава. За всеки длъжник винаги актуален е въпросът за погасителната давност, защото с изтичането на този предвиден в закона срок, кредиторът се лишава от възможността да събира своето вземане по принудителен ред. Въпросите за приложението на погасителната давност по повод на изпълнителните дела могат да бъдат разгледани в два аспекта: Дали вземането по изпълнителният лист не е погасено по давност преди образуване на изпълнителното дело? и Как се прилага давността в рамките на вече образувано изпълнително?

Давност на вземането по изпълнителен лист

Всяко изпълнително дело се образува въз основа на представен от кредитора изпълнителен лист. Изпълнителен лист се издава на две основания – влязло в сила съдебно решение или в рамките на заповедното производство.

В първият случай, когато изпълнителният лист е издаден за вземане установено със съдебно решение погасителната давност за него е винаги 5 години, независимо от това, че преди това може да е била примерно три години. Това означава, че ако кредиторът ви има изпълнителен лист издаден, въз основа на влязло в сила съдебно решение, от 01.10.2014г., то вземането по този изпълнителен лист се погасява по давност на 01.10.2019г..

Във втория случай – когато изпълнителният лист е издаден в заповедно производство, то вземането по него се погасява със същата давност, с която би се погасило и преди образуване на заповедното производство. Това е така, защото заповедта за изпълнение не се ползва със силата на присъдено нещо. Т.е. ако кредиторът ви има изпълнителен лист от 01.10.2014г. издаден в заповедно производство за ваше задължение (към топлофикация, ВиК, мобилен оператор или друго периодично плащане), което се погасява с тригодишна давност, означава че вземането по този изпълнителен лист се погасява по давност на 01.10.2017г.. Съответно ако вземането, за което е издаден изпълнителния лист се погасява с 5 годишна давност, то кредитора може да предприеме срещу вас принудителни действия до 01.10.2019г..

Повече за приложението на давностните срокове в гражданскоправните отношения може да прочетете тук.

Ако след посочените срокове, кредиторът ви образува изпълнително дело срещу вас и бъдат предприети действия по принудително събиране на вземането, то вие може да възразите на основание изтекла погасителна давност за това вземане.

Приложение на давността в рамките на изпълнителното дело?

Изпълнителния процес не съществува самоцелно, той възниква с конкретна цел – да се събере  вземане на кредитора срещу негов длъжник. Точно поради това ако същият този кредитор бездейства, не поисква предприемането на каквито и да е способи за принудително събиране на вземането му, то той губи това свое право, като същото се погасява по давност.

Кога се прекъсва давността по изпълнително дело?

При изпълнителния процес давността се прекъсва многократно – с предприемането на всеки отделен изпълнителен способ и с извършването на всяко изпълнително действие, изграждащо съответния способ. С Тълкувателно решение № 2 от 2013г., ВКС посочи с кои действия в рамките на изпълнителното производство се прекъсва давността. Това са насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършването на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица. Не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др., назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др.

Важно! Ако в хода на принудителното изпълнение длъжникът изрично признае вземането, признанието прекъсва давността.

Какво представлява перемпцията?

Когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години, изпълнителното производство се прекратява на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК, поради т. нар. „перемпция”. Това прекратяването на изпълнителното производство настъпва по силата на закона, а съдебният изпълнител може само да прогласи в постановление вече настъпилото прекратяване, когато установи осъществяването на съответните правно релевантни факти.

Във всички случаи на прекратяване на принудителното изпълнение съдебният изпълнител служебно вдига наложените запори и възбрани.

Без правно значение е дали съдебният изпълнител ще постанови акт за прекратяване на принудителното изпълнение и кога ще направи това. Ако изпълнителното дело е прекратено по силата на закона и въпреки това след този момент съдебният изпълнител предприеме принудителни действия за събиране на дълга и ви удържи суми, то тези действия са неправомерни, а удържаните суми подлежат на връщане.

Прекратяването на изпълнителното производство става по право, като новата давност е започнала да тече от предприемането на последното по време валидно изпълнително действие.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, изпълнително дело, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат изпълнително дело, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на изпълнително производство може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.