РИСКОВЕ ПРИ ДАРЕНИЕ НА НЕДВИЖИМ ИМОТ

дарение на недвижим имот отмяна на дарение

Дарение на недвижим имот най-често се прави между роднини по права линия – родители, деца, баби, дядовци, внуци. Освен желанието да надарят някого прехвърляйки му безвъзмездно правото на собственост върху имота, хората се ръководят и от факта, че за дарение на недвижим имот между роднини по права линия не се дължи данък, а между братя и сестри техни деца дължимия данък е значително в по-малък размер отколкото при покупко-продажба.

Но както всеки вид правна сделка, така и дарението на недвижим имот има своите специфики и крие рискове, с които хората се запознават едва след като вече е станало късно. Понякога дарението на недвижим имот е подходящият начин за прехвърляне на собствеността, но в други случаи може да се окаже, че то може да доведе до нежелани правни последици и загуба на собствеността от надарения.   

Дарение на недвижим имот

Съгласно разпоредбата на закона с договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема. Дарение на недвижим имот се осъществява под формата на нотариален акт, като в нотариалното производство участват и двете страни – дарител и дарен. Въпреки че в повечето случаи дарението се осъществява между родни или съпрузи, няма пречка то да бъде и между лица без родствена връзка, но следва да имате предвид, че в този случай обичайно дължимия местен данък е по-висок, отколкото при покупко-продажба.

Необходимите документи и проверки, които следва да бъдат направени са същите като при покупко-продажба на недвижим имот, за която може да прочетете повече тук. Няма и ограничения във вида на недвижимия имот, който може да бъде даряван, т.е. може да се даряват, както жилищни имоти, така и парцели и земеделски земи и други. Могат да се даряват и ограничени вещни права върху имоти.  Дарителят също така може да си запази правото на ползване върху имота за определен период или пожизнено, като това задължително се вписва в нотариалния акт за дарение.

След прехвърляне на собствеността с дарение, дареният може свободно да се разпорежда с имота и да сключва правни сделки с него каквито намери за добре. Следва да имате предвид, че дори дареният да в брак, имотът не става семейно имущество, а остава лична собственост на съпруга, на който е подарен.

Обещанието за дарение не произвежда действие. Дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно. Нищожно е и дарението, когато то или мотивът, единствено поради който то е направено, са противни на закона или на добрите нрави, а така също и когато условията или тежестта са невъзможни.

Кога дарение на недвижим имот може да бъде отменено

В Закона за задълженията и договорите са предвидени три хипотези, при които дарението може да бъде отменено:

  • Когато дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
  • Когато дареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
  • Когато дареният отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.

Иск за отмяна на дарението на някое от посочените основания може да бъде предявен от дарителя в едногодишен срок откакто от узнаването. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.

Дарение на недвижим имот може да бъде отменено и ако с него наследодателят е накърнил запазената част от наследството на своите низходящи, родители или съпруг. Искът за възстановяване на запазена част от наследството се погасява с изтичането на 5 годишен срок, който за даренията тече от момент на откриване на наследството. Повече по този въпрос може да прочетете в статията Възстановяване на запазена част от наследство.

В Семейния кодекс е предвидена и възможност за отмяна на даренията след развода. Разпоредбата гласи, че даренията, направени във връзка или по време на брака на съпруг, могат да бъдат отменени след развода в случаите, посочени в гражданските закони (посочени по-горе), или ако отмяната е предвидена в договора за дарение или в брачния договор.

Кредитор на дарителя също може да иска  да бъдат обявени за недействителни спрямо него действията, с които длъжникът го уврежда, ако длъжникът при извършването им е знаел за увреждането. В тази хипотеза съдът ще обяви дарението за недействително спрямо кредитора, ако дарителя (длъжник) го е направил с цел да се лиши от имущество и с това да попречи на кредитора да удовлетвори вземането си по принудителен ред. 

Отмяната на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.

 Защо да ползвате услугите на адвокат при дарение на недвижим имот

От изложеното по-горе става ясно, че прехвърлянето на собствеността чрез дарение на недвижим имот може да доведе до много нежелани последици. Ситуацията може допълнително да се усложни и когато хората знаейки че вероятността дарението да бъде отменено е много голяма започват да сключват поредица от допълнителни сделки с цел да го предотвратя, но в повече случаи проблема само се задълбочава.

Затова, когато вземете решение, че желаете да прехвърлите собствеността върху недвижим имот трябва да сте наясно с възможните настоящи и бъдещи усложнения, които могат да възникнат, както и с последици, които следват от сключването на дадена правна сделка. Има различни способи за прехвърляне на собствеността и дарение на недвижим имот е само един от тях. Всеки конкретен случай изисква индивидуален подход и задълбочено запознаване с правните последици, което може да получите от консултация с адвокат, за да може да вземете възможно най-правилното решение за Вас.

 

 Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по сделки за прехвърляне на собствеността на недвижим имот.

Още статии по въпроси от сферата на вещното право може да намерите тук – адвокат вещно право, Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.