
Ползването на земеделските земи на правно основание е едно от задължителните условия за подпомагане на ползвателите по схемите за директни плащания на площ, съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители. Това доведе до опити на много земеделски производители и съсобственици на земеделска земя притежаващи малък дял от нея, да опитат да заобиколят изискванията за сключване на договор за аренда, като вместо него сключват договор за наем на земеделска земя.
За да бъдат преустановени опитите за злоупотреба с договор за наем на земеделска земя, законодателят направи изменения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, като регламентира условията за сключване на договор за наем на земеделска земя, които ще разгледаме по-долу.
Съдържание
Кой може да сключва договор за наем на земеделска земя?
В закона са посочени три групи лица, които могат да сключват договор за наем на земеделска земя:
- Собственикът на земята или от упълномощено от него лице;
- лице, което притежава права върху земеделската земя, включващи в съдържанието си правомощие да ползва или да управлява земята, предоставено от собственик или от упълномощено от него лице;
- съсобственик или съсобственици на земеделска земя, или от упълномощено от тях лице.
Ако договорът на наем на земеделска земя е със срок над една година, той се сключва от съсобственик или съсобственици на земеделската земя, притежаващи повече от 25 на сто идеални части от съсобствения имот, или от упълномощено от тях лице. Тук е и основното различие с договор за аренда, който може да бъде сключен със съсобственик на земеделска земя, чиято собственост е повече от 50 на сто идеални части от съсобствен имот.
Всеки от останалите съсобственици има право да получи полагащата му се част от наемната цена, съответстваща на дела му в съсобствената земеделска земя.
Когато договор за наем на земеделска земя се сключва от пълномощник, той трябва да представи изрично пълномощно с нотариално удостоверяване на подписите на упълномощителите.
Наемателят може да пренаеме част или цялата земеделска земя, ако тази възможност е предвидена в договора. Когато пренаемането е за целия срок на договора, наемателят е длъжен незабавно да уведоми писмено наемодателя за пренаемането.
Форма на договор за наем на земеделска земя
Договор за наем на земеделска земя за срок по-дълъг от една година се сключва в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, извършени едновременно. Същото изискване законодателят е регламентирал и по отношение на споразуменията за изменения или прекратяване на тези договори.
Нотариусът извършва проверка за спазване на изискванията по отношение на лицата, които могат да сключват договор за наем на земеделска земя. Представят се и скици на имотите, предмет на договора от някоя от страните или същите се заявяват за получаване от нотариуса чрез отдалечен достъп до информационната система на кадастъра и имотния регистър. Когато за съответното землище няма влезли в сила кадастрална карта и кадастрални регистри, нотариусът съхранява скици на имотите, издадени от съответната общинска служба по земеделие по местонахождението на имотите.
Договорите за наем на земеделска земя със срок, по-дълъг от една година, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване, сключени в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, се вписват в съответната служба по вписванията по местонахождението на имотите. Към актовете, подлежащи на вписване, се прилагат и скици на имотите. Вписването се разпорежда от съдията по вписванията.
Когато за един и същ имот са представени за регистриране повече от един невписан в службата по вписвания договор, регистрация се извършва на договора, посочен в подадената от собственика декларация. Ако собственикът не е подал декларация, общинската служба по земеделие уведомява страните по договорите.
Когато за един и същ имот са представени за регистриране повече от един договор за наем на земеделска земя или за аренда на земеделска земя, в общинската служба по земеделие се регистрира:
- договорът, вписан в службата по вписвания с най-ранна дата;
- вписаният договор – при представяне за регистриране на вписан и невписан договор.
Договори за наем на земеделска земя със срок до една година
От гореизложеното следват и няколко извода по отношение на договор за наем на земеделска земя със срок до една година:
- може да бъде сключен от съсобственик или съсобственици на земеделската земя, притежаващи повече от 25 на сто идеални части от съсобствения имот;
- не се изисква да бъде сключен в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, извършени едновременно и няма изискване за представяне на скица;
- няма изискване за вписване в съответната служба по вписванията по местонахождението на имотите.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на вещно право и защита правото на собственост, както и представителство в съдебно производство.
Още статии по въпроси от сферата на вещното право може да намерите тук – адвокат вещно право, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.