ЗАКРИВАНЕ НА ФИРМА: ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ООД И ЕООД С ЛИКВИДАЦИЯ

закриване на фирма прекратяване на ООД и ЕООД с ликвидация

Много обстоятелства могат да наложат вземане на решение за закриване на фирма. Процедурата по закриване на фирма е дълга и сложна, поради което решението трябва да бъде добре обмислено, като вземете предвид всички възможни решения в конкретния случай, най-добре след консултация с адвокат търговско право.

Закриване на фирма представлява най-общо прекратяване на дейността на търговеца, извършване на ликвидация и вписване на заличаването на търговеца в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ. В настоящата статия ще разгледаме условията и етапите от прекратяване с ликвидация на ООД (ЕООД), като най-разпространен вид търговски дружества. Търговските дружества могат да бъдат прекратени и без ликвидация чрез преобразуване, за което може да прочетете повече тук.

 Закриване на фирма – етапи

Дружество с ограничена отговорност се прекратява с ликвидация:

–  С изтичане на срока, определен в дружествения договор;

– По решение на съдружниците, взето с мнозинство 3/4 от капитала, ако в дружествения договор не е предвидено по-голямо мнозинство или при ЕООД – по решение на едноличния собственик на капитала;

– По решение на окръжния съд – по иск на съдружниците, ако важни причини налагат това, по иск на прокурора, ако дейността на дружеството противоречи на закона или когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител;

– ЕООД се прекратява със смъртта на едноличния собственик на капитала, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността;

В дружествения договор могат да бъдат предвидени и други основания за прекратяване на дружеството.

При наличие на някое от по-горе посочените основания общото събрание на съдружниците/едноличния собственик взема решение за закриване на фирма – прекратяване на ООД/ЕООД с ликвидация. С това решение се открива и производството по ликвидация на дружеството, назначава се ликвидатор, определя се възнаграждението му и се определя срок за извършване на ликвидацията.

Ликвидатор на дружеството е управителят освен ако с договора или по решение на общото събрание е определено друго лице, може да бъде и съдружник или трето за дружеството лице. По искане на контрольора или на съдружниците, които имат поне 1/10 от капитала, съдът може да назначи други ликвидатори.  

Вписване на прекратяване на ООД/ЕООД с ликвидация в ТРРЮЛНЦ

Решението на общото събрание на съдружниците/ едноличния собственик на капитала за прекратяване на дейността на дружеството и назначаване на ликвидатор се вписва в ТРРЮЛНЦ. Задължението за заявяване на вписването е на избраният ликвидатор, който за целта може изрично да упълномощи адвокат търговско право.

Преди да бъде подадено заявлението за прекратяване на ООД/ЕООД с ликвидация, следва да бъде уведомена НАП чрез подаване на уведомление по образец съгласно чл. 77 от ДОПК. НАП издава удостоверение за направеното уведомление, което се прилага към заявлението за вписване.

Към заявлението за вписване на прекратяването се прилагат още поканите до съдружниците за свикване на общото събрание, протокол с взетите решения, посочени по-горе, образец от подпис на ликвидатор, документ за внесена държавна такса, декларации и пълномощно.

С отделно заявление се обявява в ТРРЮЛНЦ и покана до кредиторите на дружеството, в която се дава срок да предявят вземанията си към него. Срокът следва да бъде минимум 6 месеца.

След вписването дружеството преустановява дейността си и вече се управлява от ликвидатор. Ликвидаторите са длъжни да довършат текущите сделки, да съберат вземанията, да превърнат останалото имущество в пари и да удовлетворят кредиторите. Те могат да сключват нови сделки само ако това се налага от ликвидацията.

Ликвидаторът следва да уведоми и НОИ за прекратяване на ООД/ЕООД и да предаде разплащателните ведомости и досиетата на работниците и служителите. НОИ издава удостоверение (чл. 5 ал. 10 КСО), което се прилага към заявлението за заличаване на търговеца от ТРРЮЛНЦ.

Ликвидаторите съставят баланс към момента на прекратяването на дружеството и доклад, който пояснява баланса. В края на всяка година те извършват годишно приключване и представят годишен финансов отчет и годишен доклад за дейността си пред ръководния орган. Ръководният орган се произнася за приемането на началния баланс, на годишното приключване и за освобождаването от отговорност на ликвидаторите.

Имуществото, което остава след удовлетворяване на кредиторите, се разпределя между съдружниците. Когато са уредени всички задължения и остатъкът от имуществото е разпределен, ликвидаторът иска заличаване на ООД/ЕООД.

Заличаване на ООД/ЕООД от ТРРЮЛНЦ

След като производството по ликвидация е приключило и всички горепосочени процедури са изпълнение, следва да се заяви за вписване в ТРРЮЛНЦ заличаване на ООД/ЕООД. Към заявлението (А4) се прилагат:

  • Баланс към датата на приключване на ликвидацията;
  • Пояснителен доклад към баланса;
  • Годишен отчет на ликвидатора и декларация от него;
  • Протокол за приемане на баланса, пояснителния доклад и отчета на ликвидатора, освобождаване на ликвидатора от отговорност и разпределяне на имуществото на дружеството;
  • Удостоверение от НОИ;
  • Декларации;
  • Пълномощно;
  • Документ за платена държавна такса;

С вписване на заличаването в търговския регистър, дружеството спира да съществува и с това процедурата по закриване на фирма е приключена.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право и представителство пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ – адвокат търговско право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.