
Запис на заповед е ценна книга, по силата на която издателят-платец поема безусловно писмено обещание да плати на друго лице посочената в него парична сума. В последните години записът на заповед придоби голяма популярност, тъй като започна да се използва масово от банките и небанковите кредитни институции, като средство за обезпечение на кредита. Записът на заповед много често започна да се използва от работодатели, които задължават служителите си да го подпишат при постъпване на работа, доколко този запис на заповед може да задължи служителя ще бъде разгледано в друга статия. В настоящата статия ще разгледаме в най-общи линии какво представлява записът на заповед и какви права и задължения поражда за страните.
Съдържание
Запис на заповед – задължителни реквизити
Записът на заповед е едностранна правна сделка, при която волеизявлението за плащане има абстрактен характер. Това означава, че основанието (най-често обезпечение на задължение по договор за кредит, заем и др.) за издаването му не е елемент от неговото съдържание.
Записът на заповед има законоустановено задължително съдържание, при липсата на които и да е реквизит, записът на заповед става недействителен и не може да породи търсените права и задължения.
За да бъде един документ запис на заповед същият следва да съдържа:
- наименованието “запис на заповед” в текста на документа на езика, на който е написан. Съгласно Тълкувателно решение № 1/28.12.2005г. по тълк.д. № 1/2004, ОСТК на ВКС „За да е редовен записът на заповед от външна страна, е необходимо самият документ да е назован “запис на заповед”, а освен това в самия текст на същия този документ трябва да стои изразът “запис на заповед”.“
- безусловно обещание да се плати определена сума пари – Съгласно вече цитираното тълкувателно решение: „Изрази като “безусловно обещавам”, “безусловно се задължавам” или други подобни, не са условие за валидност на записа на заповед. Достатъчно е в документа да не е посочено условие за пораждането на действието на поетото задължение за плащане на определена парична сума, тъй като законът не допуска задължаването на издателя на запис на заповед да е под условие.“
- падеж; Запис на заповед, в който не е посочен падежът, се смята платим на предявяване.
- място на плащането; Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителство на издателя.
- името на лицето, на което или на заповедта на което трябва да се плати;
- дата и място на издаването; Запис на заповед, в който не е посочено мястото на издаването, се смята издаден в мястото, посочено до името на издателя.
- подпис на издателя.
Ако записът на заповед не съдържа някой от посочените елементи същият е нищожен. Недействителен е и записът на заповед ако поетото обещание за плащане с него е под условие или е обвързано със съществуването на каузална сделка (причината поради която е издаден).
Записът на заповед се издава само в един екземпляр, който остава в кредитора. Ако подпишете два екземпляра е все едно сте издали два отделни записа на заповед. Частичните плащания по запис на заповед задължително се отбелязват на документа. Кредиторът не може да откаже да приеме частично плащане. При плащане на цялото задължение по записа на заповед, същият следва да ви бъде върнат и да го унищожите.
Плащането на записа на заповед може да бъде обезпечено изцяло или отчасти чрез поръчителство. То се изразява с думите “като поръчител” или с друг равнозначен израз и трябва да се подпише от поръчителя. Менителничното поръчителство (авал) се учредява чрез едностранно волеизявление, изразено върху менителничния документ или върху прикрепен върху него лист (алонж), където авалистът следва да положи саморъчен подпис. Подписът на лицевата страна на менителничния документ презюмира поемане на авал, освен ако подписът е на издателя. Правните последици от волеизявлението на авалиста са, че за него се поражда задължение, което по вид, съдържание и предпоставки за принудително осъществяване се определя от обезпеченото задължение, като авалистът дължи същата по вид престация, както и авалата (хонората).
Записът на заповед може да бъде прехвърлян чрез джиро. Когато издателят е написал в “не на заповед” или друг равнозначен израз, записът на заповед може да прехвърля с цесия.
Кога възниква задължението за плащане по запис на заповед?
Падежът на запис на заповед може да бъде определен по няколко начина:
- на предявяване – задължението за плащане възниква с предявяването. Записът на заповед трябва да се предяви за плащане в срок до една година от издаването му. Издателят може да определи по-къс или по-дълъг срок. Ако е записано, че не може да се предявява за плащане преди определен ден, то срокът за предявяване започва да тече от този ден.
- на определен срок след предявяването – определя се от деня на приемането или от деня на протеста. При липса на протест се смята, че приемането без посочване на дата е направено от платеца в последния ден на срока за предявяването за приемане.
- на определен срок след издаването;
- на определен ден.
Записът на заповед, платим на определен ден, трябва да се предяви за плащане на падежа или в един от двата следващи работни дни. Необходимостта от предявяване произтича от обстоятелството, че същият участва в гражданския оборот и може многократно да сменя своя притежател. С оглед на това, към момента на настъпване на падежа за издателя на записа на заповед липсва яснота относно обстоятелството кое лице се явява негов кредитор и на кого следва да плати. Изискването за предявяване на записа на заповед за плащане съставлява съдействие, което кредиторът трябва да окаже на длъжника, за да получи изпълнение. Предявяването за плащане е необходимо за поставянето на длъжника във виновна забава. В практиката на ВКС се приема, че записът на заповед с определен падеж, който не е предявен за плащане е редовен от външна страна и удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу издателя.
Запис на заповед, издаден с падежи, определени по друг начин или с последователни падежи, е нищожен.
Какво представлява протестът?
Ако кредитор предяви запис на заповед да длъжника по нея и последният откаже да я приеме или откаже да плати, то това обстоятелство се установява чрез протест. Протестът се извършва по писмена молба на приносителя от нотариуса по мястото на плащането или приемането. Извършването на протеста се отбелязва върху документа. Нотариусът е длъжен да впише в регистъра съдържанието на направения протест и да издава преписи на заинтересуваните лица. Нотариусът е длъжен да впише в регистъра съдържанието на направения протест и да издава преписи на заинтересуваните лица.
Процедурата по извършване на протест създава затруднения и е свързана с допълнителни разноски. Поради тази причина много често в записа на заповед е записано “без разноски”, “без протест” или друг равнозначен израз. Тази уговорка освобождава кредитора от извършването на протест поради неприемане или поради неплащане.
Запис на заповед – давност.
Вземането срещу издателя на запис на заповед се погасява с изтичането на 3-годишна давност от падежа.
Защо записът на заповед е предпочитано средство за обезпечение на вземането от кредиторите?
Записът на заповед е документ по силата на който кредиторът може да подаде заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист. Заповедното производство е едностранно по своя характер, в него съдът проверява дали документът е редовен от външна страна и дали удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, като кредитора не трябва да доказва по никакъв друг начин основателността на претенцията си. Ако документа отговаря на посочените условия, съдът издава заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист. Въз основа на заповедта за незабавно изпълнение и изпълнителния лист кредиторът образува изпълнително дело при съдебен изпълнител (частен или държавен) и веднага срещу вас започват предприемането на принудителни действия по събирането на вземането. Вие разбирате за заповедта за незабавно изпълнение и изпълнителния лист, както и за вече образуваното срещу вас изпълнително дело, когато получите покана за доброволно изпълнение от съдебния изпълнител. Към този момент най-вероятно вече са ви наложили запори на трудови възнаграждения и банкови сметки и/или възбрана на притежавани от вас недвижими имоти. По този начин вие се оказвате в една много неблагоприятна за вас ситуация.
След получаване на заповедта за незабавно изпълнение имате възможност в 14-дневен срок да подадете възражение срещу нея. Повече за това какво представлява възражението и дали да го подадете може да прочетете тук.
Възражението срещу заповедта за незабавно изпълнение издадена въз основа на запис на заповед спира изпълнението по изпълнителното дело, като кредиторът има едномесечен срок да предяви иск за установяване на вземането си срещу вас. В производството по установяване на вземането ако имате основание можете да предявите възражения за недействителност на самия запис на заповед, както и възражения основани на каузални отношения с кредитора му.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат търговско право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.