ПРОМЕНИ В ЗАПОВЕДНОТО ПРОИЗВОДСТВО В СИЛА ОТ 24.12.2019г.

промени в заповедното производство от 24.12.2019г.

С последните изменения на Гражданско процесуалния кодекс се въведоха важни изменения в заповедното производство. Промените са в сила от 24.12.2019г. и с тях се цели разширяването на възможностите за защита срещу издадени заповеди за изпълнение. Защитават се и правата на потребителите, като нововъведение и изскването съдът служебно да следи за неравноправни клаузи в договорите, сключени с потребителите.

Тъй като тези промени в заповедното производство в сила от 24.12.2019г. са важни ще ги разгледаме по-долу.

 Защита на потребителите с промени в заповедното производство

С последните промени в ГПК от края на 2019г. се въведе изискване, когато заявлението за издаване на заповед за изпълнение е въз основа на договор, сключен с потребител към заявлението да се прилага договора заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия.  По този начин съдът може да следи за наличието на неравноправни клаузи, което с измененията е въведено като негово служебно задължение. Ако съдът установи наличието на неравноправна клауза в договора или е налице обоснована вероятност за това, отказва да издаде заповед за незабавно изпълнение.

Въведена и различна местна подсъдност, когато длъжникът има качеството на потребител. До преди измененията, всички заявления за заповеди за изпълнение се подаваха до районния съд по постоянен адрес на длъжника. В сега действащата редакция, заявленията за заповед за изпълнение срещу постребители се подават по техния настоящ адрес и едва при липсата на такъ, по техния постоянен адрес.

Промени в срока за доброволно изпълнение и срока за възражение в заповедното производство

Срокът за доброволно изпълнение е увеличен от двуседмичен на едномесечен. Длъжникът има едним месец от връчване на заповедта да изпълни задължението си.

Увеличен е и срокът за подаване на възражение срещу заповедта за изпълнение от двуседмичен на едномесечен. Към настоящия момент, възражението се прави в едномесечен срок от връчването на заповедта, който не може да бъде продължаван.

Въведоха се и изменениея в съдържанието на самата заповед за изпълнение. Предвидено е ново изискване в заповедта за изпълнение да бъде посочено, че в случай че възражението е неоснователно, той може да понесе разноски в по-висок размер от посочения в заповедта.

Промени бяха направени и по отношение на така нареченото връчване чрез залепване. Към днешна дата, за да даде съдът указания на заявителя, че може да предяви иск за вземането си връчителят трябва да е събрал данни, че длъжникът не живее на адреса, след справка от управителя на етажната собственост, от кмета на съответното населено място или по друг начин и е удостоверил това с посочване на източника на тези данни в съобщението.

Промени при издаването на заповед за незабавно изпълнение в заповедното производство

Въведено е ново изискване, когато заявлението е подадено въз основа на извлечение от счетоводните книги на банките, какъв е случаят при задължения по кредите. Съгласно настоящата редакция на разпоредбата, освен извлечението от счетоводните книга, банката е задължена да представи документът, от който произтича вземането (обикновено договор за кредит), заедно с всички негови приложения, включително приложимите общи условия.

Подобно ново изискване е въведено и когато вземането се основава на запис на заповед или други ценни книги. Когато записа на заповед (ценната книга) обезпечава вземане, произтичащо от договор, сключен с потребител, към заявлението се прилага договорът, заедно с всички негови приложения, включително приложимите общи условия.

Променен е и срокът за обжалване на разпореждането за незабавно изълнение от двуседмичен на едномесечен. Въведено е и ново основание за отмяна на разпореждането – когато вземането се основава на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител. Възражението срещу заповедта за изпълнение не спира принудителното изпълнение, освен когато длъжникът представи надлежно обезпечение за кредитора по реда, като новост е, че когато длъжникът е потребител, обезпечението е в размер до една трета от вземането.

Изменена е и разпоредбата относно спирането на незабавното изпълнение без представяне на обезпчение. Съдът може да постанови спиране на незабавното изпълнение ако искането е подкрепено с писмени доказателства, че вземането не се дължи, че вземането се основава на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител или че неправилно е изчислен размерът на вземането по договор, сключен с потребител.

Следва да отбележим, че е променен и срокът за обжалване на действията на съдебния изпълнител от едноседмичен на двуседмичен.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат заповедно производство, адвокат изпълнително дело, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на заповедното и изпълнително производство може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.