КАК СЕ УРЕЖДАТ ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ?

имуществени отношения между съпрузите СИО режм на общност режим на разделност

Съгласно българското законодателство, режимите на имуществените отношения между съпрузите са:

  • Законов режим на общност
  • Законов режим на разделност
  • Договорен режим

При сключване на граждански брак страните могат да изберат някой от посочените режими, посредством който да уредят имуществените си отношения. Режимът на имуществените отношения може да бъде променян по време на брака. Брачните договори и приложимият законов режим се регистрират в централен електронен регистър към Агенцията по вписванията. Регистрацията се извършва служебно въз основа на уведомление от общината или кметството, в чийто регистър по гражданско състояние се съхранява актът за сключен граждански брак. Уведомлението се изпраща незабавно до териториалното звено на Агенцията по вписванията по седалището на съответния окръжен съд, в района на който се намира общината. Промяната на законовия режим, изменението и прекратяването на брачния договор се отбелязват в акта за сключване на граждански брак и се вписват в регистъра.

Ако при встъпване в брак, съпрузите не са избрали режим на имуществени отношения или ако са непълнолетни или ограничено запретени се прилага законовия режим на общност. Същият режим се прилага и при сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения.  

Как се уреждат имуществените отношения между съпрузите при законов режим на общност?

Законовият режим на общност е най-често прилаганият в имуществените отношения между съпрузите. При него, вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съвместният принос се изразява не само в пари, но и във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството. В закона е приета оборима презумпция за общия принос на съпрузите. Ако възникне спор между съпрузите всеки един от тях, по време на брака или след неговото прекратяване, може да предяви иск за липсата на принос от страна на другия съпруг при придобиването на дадено имущество. Такъв иск може да бъде предявен и от наследник на съпруг.

Съпрузите имат равни права върху общото имуществото. Всеки от тях по отделно може да управлява имуществото, но разпорежданията със същото се извършват само съвместно. Ако един от съпрузите самостоятелно се разпореди (най-често продаде) общо недвижимо имущество, то другият съпруг може да оспори разпореждането по исков ред в 6-месечен срок след узнаването, но не по-късно от 3 години от извършването. Същото се отнася и за сделки с движими вещи (най-често МПС), за която се изисква писмена форма с нотариална заверка на подписите.

Кое имущество е лично при законовия режим на общност?

Лично имущество за всеки един от съпрузите са вещните права, които е придобил преди брака, както и имуществото получено по наследство и дарение. Вещите, които са за лично ползване, както и за упражняване на професия също представляват лично на имущество. Лични са и вещните права, придобити от съпруг – едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие. Когато единият съпруг, по време на брака придобие вещни права изцяло с лични средства, то те са негово лично имущество.

Принципът е, че всеки свободно може да се разпорежда с личното си имущество, но съществува едно изключение и то е по отношение на семейното жилище. Ако семейното жилище е лична собственост на единия съпруг и ако двамата съпрузи нямат друго жилище обща собственост или лична собственост на всеки един от тях, то разпореждане със семейното жилище може да се извършва само със съгласието на другият съпруг. В закона е предвидена възможност при липсата на съгласие на другия съпруг да се получи разрешение за разпореждане със семейното жилище от районния съдия.  За да даде разрешение за разпореждане със семейното жилище, съдията следва да прецени, че сделката не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

Как се прекратява съпружеската имуществена общност?

Съпружеската имуществена общност се прекратява с прекратяването на брака. Същата може да се прекрати и по време на брака по съдебен ред ако важни причини налагат това. Може да се прекрати по време на брака, и ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор. Съпружеската имуществена общност се прекратява с влизане в сила на решението за откриване на производство по несъстоятелност срещу съпруг – едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник. И ако кредитор насочи изпълнение върху вещ – съпружеска имуществена общност, за личен дълг на единия от съпрузите.

Как се уреждат имуществените отношения между съпрузите при законов режим на разделност?

При законовият режим на разделност имуществото придобито от всеки от съпрузите по време на брака е негова лична собственост. При прекратяване на брака по исков ред всеки съпруг има право да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, със средствата си, с грижа за децата, с работа в домакинството или по друг начин. По отношение на разпореждания със семейното жилище се прилагат същите правила, както и при режима на общност. При режима на разделност разходите за задоволяване на нуждите на семейството се поемат от двамата съпрузи. За задължения, поети за текущите нужди на семейството, съпрузите отговарят солидарно.

Как се уреждат отношенията между съпрузите при сключен брачен договор може да прочетете тук.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.