КАК ДА СЕ ЗАЩИТИТЕ ПО ДЕЛО СРЕЩУ КОЛЕКТОРСКА ФИРМА

защита по дело срещу колекторска фирма

Колекторските фирми, както най-вероятно всеки знае, са най-общо казано събирачи на дълговете. Те изкупуват задължения на длъжници чрез договори за цесия, в най-честия случай от мобилни оператори и кредитни институции. След сключване на тези договори за цесия, за които можете да прочетете повече тук, вие вече не дължите изпълнението на задължението си към мобилния оператор или към кредитната институция, а дължите изпълнение на този, който е купил дълга ви.

Какви действия предприемат колекторските фирми, за да съберат задълженията?

Първоначално, започват с обаждания по телефона, в които ви обясняват как имате задължение и трябва незабавно да платите в противен случай ще ви осъдят или ви пращат писма в същия смисъл, като каквито и възражения да имате, че не дължите плащане не се приемат. Повече по този въпрос можете да прочетете тук.

В настоящата статия ще разгледаме каква е ситуацията след като колекторската фирма предприеме действия за събиране на дълга по съдебен ред. В 99% от случаите те завеждат заповедно производство, по което срещу вас се издава заповед за изпълнение. Заповедта за изпълнение ви се връчва от съда и ви се дава възможност в едномесечен срок от получаването да подадете възражение срещу нея. Ако не подадете възражение, заповедта за изпълнение влиза в сила и на колекторската фирма се издава изпълнителен лист, въз основа на който те образуват изпълнително дело срещу вас при ЧСИ. Ако подадете възражение срещу заповедта за изпълнение, съда уведомява колекторската фирма и й дава едномесечен срок да предявят иск за установяване на вземането си.

Много често хората подават възражение срещу заповедта за изпълнение, тъй като самото възражение се изпраща от съда заедно със заповедта и то е формално, не е нужно да посочвате каквито и да е основания защо не дължите изпълнение по посоченото в заповедта задължение. До тук добре, предприели сте необходими правни действия за защита, но какво следва после. Както вече казахме, в този случай съдът дава едномесечен срок на колекторската фирма да предяви иск за установяване на вземането си. Тъй като всъщност това е дейността на колекторската фирма, то е почти сигурно, че този иск ще бъде предявен. След като иска бъде предявен, съдът ви изпраща исковата молба с указания, че следва да подадете отговор, но много често хората не подават такъв отговор и не предприемат никакви действия, поради което те отново биват осъдени дори и искът да е бил неоснователен.

Какви са последиците при неподаване на отговор на искова молба?

В случай че в дадения ви едномесечния срок не подадете писмен отговор на исковата молба, не вземете становище, не направите възражения, не оспорите истинността на представен документ, не посочите и не представите доказателства, не предявите насрещен или инцидентен иск, не привлечете трето лице помагач и не предявите обратен иск срещу него, губите възможността да направите това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

Ако не е представен в срок отговор на искова молба и в първото заседание по делото не се явите вие или ваш пълномощник и не сте направили искане за разглеждане на делото във ваше отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение. Неприсъствено решение в полза на ищеца се постановява, когато искът вероятно е основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства.

Тъй като колекторските фирми разчитат на вашето бездействие, те отправят искане за постановяване на неприсъствено решение още с подаване на исковата молба и при вероятна основателност на иска, съдът няма друга възможност освен да постанови исканото решение, с което ще бъдете осъден да заплатите претендираното от тях вземане. При това положение в крайна сметка за вас ситуацията се влошава, тъй като освен първоначалното задължение по заповедта за изпълнение сте осъден да заплати и допълнителни разноски по иска за установяване на вземането.

Какво да направите, когато получите искова молба за образувано срещу вас дело от колекторска фирма?

Отговорът е само един – подайте отговор на исковата молба! Не подаването на отговор и неявяването на делото, бездействието ви, почти винаги означава осъдително решение срещу вас. Колекторската фирма печели от Вашето бездействие.

Има много възможни основания, въз основа на които искът на колекторската фирма може да бъде отхвърлен – задължението е погасено по давност, липсва уведомление за цесията, договора за цесия е недействителен и други. Но за тези основания съдът не следи служебно, той ги преценява и проверява само и единствено ако вие сте подали отговор на исковата молба и сте ги посочили.  

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат търговско право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.