
Последните години колекторски фирми започнаха да използват производството пред арбитражен съд, като бърз и лесен начин да осъдят „длъжниците“ си. Тази нова практика започнаха да прилагат след последните изменение на ГПК, съгласно които в заповедното производство вече длъжникът не може да бъде осъден без да разбере, повече по този въпрос може да прочетете тук. Какво представлява арбитражното производство по тези дела, как протича и дали е допустимо, ще разгледаме в редовете по долу.
Съдържание
Кога е допустимо решаване на съдебен спор пред арбитражен съд?
Първото и най-важно условие е между страните по договора да има сключено арбитражно споразумение. Арбитражното споразумение е съгласието на страните да възложат на арбитраж да реши всички или някои спорове, които могат да възникнат или са възникнали между тях относно определено договорно или извъндоговорно правоотношение. То може да бъде арбитражна клауза в друг договор или отделно споразумение. В повече случай, когато колекторски фирми завеждат дела пред арбитражен съд, те се позовават на арбитражно споразумение намиращо се в общите условия към договора, които по всяка вероятност не сте чели и за което споразумение изобщо не знаете. А в някой случаи такива производства образуват и при липсата на каквато и да е арбитражна клауза.
Арбитражното производство е едноинстанционно, това означава, че по начало решението е окончателно и не подлежи на обжалване пред по-висша инстанция. Пред ВКС могат да се обжалват арбитражни решения само въз основа на точно определение основания, за които ще говорим по-долу. Решенията на местните арбитражни съдилища са основание за издаване на изпълнителен лист, въз основа на който се образува и изпълнително производство пред съдебен изпълнител (частен или държавен).
В ГПК изрично са посочени имуществените спорове, които не могат да бъдат решавани от арбитражен съд и това са:
- Спорове, които имат за предмет вещни права или владение върху недвижим имот;
- Спорове за издръжка;
- Спорове по трудово правоотношение;
- Спор, по който една от страните е потребител по смисъла на 13, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите.
Съгласно посочената разпоредба, “Потребител” е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност. В Закона за защита на потребителите, също изрично е посочено, че всяка клауза в договор, сключен между търговец и потребител, с която страните възлагат на арбитражен съд решаване на спор между тях, извън процедурата за алтернативно решаване на потребителски спорове по смисъла на този закон, е недействителна.
Кога може да се иска отмяна на арбитражно решение пред ВКС?
Арбитражното решение може да бъде отменено от Върховния касационен съд, ако:
- страната, която иска отмяната е била недееспособна при сключване на арбитражното споразумение;
- арбитражното споразумение не е било сключено или е недействително съобразно закона, избран от страните, а при липса на избор – съобразно този закон;
- тя не е била надлежно уведомена за назначаване на арбитър или за арбитражното производство или поради независещи от нея причини не е могла да вземе участие в производството;
- решението разрешава спор, непредвиден в арбитражното споразумение, или съдържа произнасяне по въпроси извън предмета на спора;
- образуването на арбитражния съд или на арбитражната процедура не е съобразено със споразумението на страните освен ако то противоречи на повелителни разпоредби на този закон, а ако липсва споразумение – когато не са приложени разпоредбите на този закон.
Иск за отмяна може да бъде предявен пред ВКС в срок от 3 месеца от деня, в който сте получили решението.
Арбитражните решения, постановени по спорове, предметът на които не подлежи на решаване от арбитраж, са нищожни.
Какво да правите, когато разберете, че срещу вас е образувано арбитражно дело или получите арбитражно решение?
Ако получите уведомление за образувано срещу вас арбитражно дело, следва веднага да проверите в дадените ви указания какъв е срокът ви за отговор, защото обикновено е много кратък. Ако смятате, че между вас и отсрещната страна не е сключвано арбитражно споразумение или ако спорът не подлежи на решаване от арбитражен съд, следва да подадете възражение до арбитражния съд. Ако арбитражният съд счете възражението за основателно следва да прекрати производството.
Ако пък получите арбитражно решение, както посочихме по-горе същото подлежи на отмяна от ВКС на посочените основания.
Следва да имате предвид, че 90%, а дори и повече, от делата водени от колекторски фирми са срещу „потребители“, което по силата на закона прави спора недопустим за решаване пред арбитражен съд. Ако все пак бъде постановено арбитражно решение по този спор, то същото е нищожно. Нищожното арбитражно решение не поражда присъщите на решенията правни последици, но създава привидност за признати и присъдени права. На нищожността на арбитражното решение може да се позовете чрез възражение или като предявите иск за прогласяване на нищожността му.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат търговско право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.