
По време на семейния си живот много често съпрузите, с мисълта за съвместно бъдеще, теглят ипотечни или потребителски кредити, заедно или по отделно. Обичайно докато са в брак между съпрузите има разбирателство, за това от кой и как да се изплаща кредита. Проблеми в тази насока възникват, когато съпрузите решат да се разделят и най-честият въпрос, който се задава е: Какво се случва с кредита при развод?
Съдържание
Имуществени отношения между съпрузите
След приемане на Семейния кодекс от 2009г., който действа и към настоящия момент, на съпрузите бе дадена възможност да избират между три режима на имуществени отношения – режим на общност, режим на разделност и договорен режим. Избраният режим урежда както имуществените отношения по време на брака, така и при неговото прекратяване. Като следва да имате предвид, че първоначално избраният режим на имуществени отношения може да бъде променян и по време на брака, повече може да прочете тук. При сключването на брачен договор, договорен режим, съпрузите могат да уредят и какви биха били последиците при развод, при което въпросът „Какво се случва с кредита при развод?“ е решен предварително.
По друг начин обаче стой въпросът, когато страните са избрали режим на разделност или при тях се прилага режима на общност. При законовият режим на общност, законодателят е посочил, че „Съпрузите отговарят солидарно за задълженията, поети за задоволяване на нуждите на семейството“. По отношение на законовият режим на разделност разпоредбата гласи, че „За задълженията, поети за текущи нужди на семейството, съпрузите отговарят солидарно“.
Какво се случва с кредита при развод?
Когато кредитът е изтеглен от двамата съпрузи заедно, било единият като съдлъжник или съкредитоискател по кредита на другия, тогава въпросът за отговорността им е уреден в договора за кредит и при развод тя не се променя.
Въпросът е актуален, когато кредитът е изтеглен само на името на единия от съпрузите. В тези случаи, за да се отговори на поставения въпрос, следва преди това да се отговори на друг: „За какво са използвани средствата получени от кредита?“. Ако кредитът, макар и изтеглен само на името на един от съпрузи, е използван за задоволяване на семейните нужди, то тогава съпрузите отговарят солидарно, както по време на брака, така и след развод. Това означава, че в отношенията им с кредитора всеки от тях дължи всичко и може да се освободи от отговорност само ако общото задължение е изпълнено изцяло, докато във вътрешните им отношения само се предполага, че те дължат по равно.
Много често, когато кредитът е изтеглен на името на единия съпруг, другият приема, че няма задължения и отказва да плаща своята част за погасяване на кредита. В тези случаи, ако само единият от бившите съпрузи изплати задължението по кредита, той има право да търси по съдебен ред половината от изплатената сума от другия съпруг.
Какво се случва ако не сте знаели за кредита преди развода?
Така въведената от законодателя солидарна отговорност между съпрузите за задължения поети за задоволяване на семейните нужди създава и възможност за злоупотреби. Понякога се случва единият съпруг да разбере за кредитните задължения на другия съпруг, дори много след развода, но ако кредитът е бил усвоен по време на брака, то за кредитора неговото незнание е без значение. По този начин бивши съпрузи са поставени в ситуация да изплащат кредит, за който не знаят и от който не са получили никакви суми.
В този случай, съпругът, който не е знаел за изтегления кредит и не се е ползвал от него може да обори презумпцията за равна задълженост пред съда. Когато солидарните длъжници са съпрузи, дори само един от тях да е получил заема, той трябва да заяви за какво е разходвана сумата. В тежест на оспорващия съпруг е да докаже, че твърдените разходи не са извършени или че не са извършени за задоволяване на нуждите на семейството.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, както и представителство по тези дела пред съда.
Още статии по въпроси от семейно право може да намерите тук – Адвокат Семейно право.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.