
В Търговския закон е посочено, че дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността. Масово тази разпоредба се цитира в учредителния акт на ЕООД и при възникване на факта на наследяване поражда много въпроси. В редовете по долу ще разгледаме спецификите и условия при наследяване на ЕООД и какви правни действия могат да бъдат предприети от наследниците
Съдържание
Наследяване на ЕООД
В статията свързана с въпросите за наследяване на дружествени дялове в ООД, стана ясно, че се наследяват само имуществени права, като правото на дружествен дял, но не и правото на членство в дружеството. В случая обаче, когато говорим за ЕООД ситуацията е по-различна тъй като със смъртта на едноличния собственик дружеството остава без съдружници, а най-често и без управител. При така създадената обстановка и при положение, че няма разпоредби в учредителния акт в случай на смърт на едноличния собственик, пред наследниците съществуват два вариант – да продължат или да прекратят дейността на дружеството.
Ако наследник желае да продължи дейността на дружеството той трябва да е приел наследството и на е дееспособен, т.е. да е навършил 18 години. В качеството си на наследник на дружествените дялове в ЕООД, той трябва да вземе решение за продължаване на дейността на дружеството, да приеме нов учредителен акт с отразените промени в него и заедно с други изискващи се по закон документи да заяви промените за вписване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Ако наследниците са повече от един и всички желаят заедно да продължат дейността на дружеството, то същото ще се преобразува в ООД и всеки от тях ще наследи определен брой дружествени дялове съобразно частта си от наследството.
Ако наследниците не желаят да продължат дейността на дружеството също те са тези, които трябва да обявят това обстоятелство за вписване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, в следствие на което ще могат да получат и съответния ликвидационен дял от имуществото му.
Срок за наследяване на ЕООД
Няма законоустановен срок, в който наследниците трябва да свикат Общо събрание, на което да вземат решение дали желаят или не продължаване на дейността на дружеството. Ако желаят продължаване на дейността на дружеството решението трябва да бъде взето възможно най-скоро, за да може то да функционира нормално. Следва да се има предвид и че съгласно чл. 155, т. 3 от ТЗ, в случай че в продължение на три месеца дружество няма вписан управител, то може да бъде прекратено по иск на прокурора.
Каквото и да е взетото решение на Общото събрание от наследниците в 7 дневен срок от него те следва да заявят вписване на промяна в обстоятелствата на ЕООД в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Съобразно взетите решения на общото събрание на наследниците и спецификите на всеки конкретен случай, документите, които е необходимо да бъдат приложени към заявлението към Търговския регистър са различни, като най-често това са:
- Протокол от Общото събрание на съдружниците/Решение на едноличния собственик на капитала;
- Решение за назначаване на управител;
- Нов Дружествен договор/нов учредителен акт;
- Декларации и нотариално заверен спесимен от управителя;
- Акт за смърт;
- Удостоверение за наследници;
- Договор за делба на дружествен дял или договор за прехвърляне на дружествен дял, ако има такива;
- Документ за внесена държавна такса, която ако заявлението е на хартиен носител е 30лв., а ако е подадено по електронен път е 15лв;
- и други.
Заявител могат да бъдат наследниците, управителя или адвокат с изрично пълномощно.
В случай, че наследниците не желаят да продължат дейността на дружеството се пристъпва към ликвидация. Ликвидацията на ЕООД се осъществява по правилата за ликвидация на ООД.
Още статии по въпроси от сферата на търговското право може да намерите тук.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговското право – адвокат търговско право, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.