
Съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ обезщетението за неизползван платен годишен отпуск възниква при прекратяване на трудовото правоотношение. Именно от този момент – прекратяването на трудовия договор вземането за обезщетение към работодателя става изискуемо и този момент започва да тече погасителната давност за това вземане.
За да възникне за работника или служителя право на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск следва да са налице едновременно три предпоставки:
- трудовият договор да е прекратен, като основанието на което е прекратен е без значение, както е без значение и дали уволнението е законосъобразно или не;
- полагащият се платен отпуск да не е бил използван;
- правото на ползване на платен годишен отпуск да не е погасено по давност.
Съдържание
Кога правото на ползване на платен годишен отпуск се погасява по давност?
Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност. Следва да се има предвид, че работника или служителя може да отложи ползването на платения годишен отпуск, когато ползва друг вид законоустановен отпуск, като съгласието на работодателя не се изисква. Такъв вид законоустановен отпуск е отпускът за майчинство и отглеждане на дете до две години, поради което майката при връщане на работа след използване на този отпуск има право да използва и неизползвания до този момент платен годишен отпуск от предходната година/години. При прекратяване на договора с работодателя след изтичане на отпуска по майчинство и отглеждане на дете до две години, майката има право да получи обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.
Как се изчислява размера на дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск?
Размерът на дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се изчислява по реда на чл. 177 от КТ, а именно от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
Защита при отказ на работодателя да изплати дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск.
Работодателят дължи изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят изпада в забава и дължи обезщетението заедно със законната лихва.
Ако работодателят отказва да заплати дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, работникът или служителят може да защити правата си като предяви иск пред съда. Искът може да бъде предявен в срок от 3 години, считано от датата, на която е трябвало да се извърши плащането от работодателя. В производствата по трудови дела работниците и служителите не дължат заплащане на съдебни такси.
В предишни статии може да прочетете и за трудово правни спорове свързани с прекратяване на трудовото правоотношение по време на майчинство, както и във връзка неизплащане на трудовото възнаграждение.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти трудовоправна консултация и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на трудово право.
Още статии по въпроси от сферата на трудово право може да намерите тук – адвокат трудово право, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.