ВЪРХУ КОЕ ИМУЩЕСТВО НА ДЛЪЖНИКА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕДПРИЕТО ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ?

несеквестируемо имущество несеквестируем доход

Несеквестируемо имущество е това имущество на длъжника, срещу което в рамките на изпълнителния процес не могат да бъдат предприети мерки за принудително изпълнение. В практиката си ВКС нееднократно, определя, че: „Несеквестируемостта се състои в това, да не бъде третирано едно лице антихуманно тогава, когато не е изпълнило доброволно свое имуществено задължение и когато по искане на негов кредитор се пристъпи към принудително изпълнение. Целта е да се гарантира на длъжника, че принудата върху него ще бъде упражнена в такива рамки, които да не застрашават съществуването му и възможността да преживява нормално за в бъдеще.“ Несеквестируемото имущество може да се раздели на два вида – несеквестируеми вещи и несеквестируем доход.

Несеквестируеми вещи:

В закона са изброени вещите на длъжника, върху които не може да бъде предприето принудително изпълнение, това са вещите за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет;

Във върпосният списък пък е посочено, че вещи за лично потребление са по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери – за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли – за жените) и работното облекло; употребяваните обувки и бельо; Всички детски храни и принадлежности.; Вещи за домашно употребление: по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството; един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове; обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене; необходимите уреди за отопление и една печка за готвене; една пералня и един хладилник; един телефонен апарат и един радиоапарат. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение.; Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.; Домашните животни (домашните любимци), ако не са отглеждани за продажба.; Семейните и личните ордени и отличия.

Принудително изпълнение не може да се предприема и върху необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а за земеделските стопани – до нова реколта, или равностойността й в други земеделски произведения, ако няма такава; необходимите горива за отопление, готвене и осветление за три месеца; машините, инструментите, пособията и книгите, необходими лично на длъжника, упражняващ свободна професия, или на занаятчия за упражняване на неговото занятие; земите на длъжника – земеделски стопанин: градини и лозя с площ общо до 5 дка или ниви или ливади с площ до 30 дка, и необходимите за воденето на стопанството машини и инвентар, както и торовете, средствата за растителна защита и семето за посев – за една година; необходимите две глави работен добитък, една крава, пет глави дребен добитък, десет пчелни кошера и домашните птици, както и необходимата храна за изхранването им до нова реколта или до пускането на паша; жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността; предвидените в друг закон вещи и вземания като неподлежащи на принудително изпълнение.

Поради обемността на разглежданата материя, въпросът за несеквестируемостта на жилището на длъжника е разгледан в отделна статия, която можете да прочетете тук.

Несеквестируем доход

Трудовото възнаграждение или друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и пенсията до размера на минималната работна заплата е несеквестируем. Месечното трудово възнаграждение се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски. Предвид, че минималната работна заплата за 2019г. е 560лв., означава, че за да има принудително изпълнение върху вашата заплата нейният нетен размер следва да бъде по-висок от 560лв. В понятието „каквото и да е възнаграждение за труд“ се включват допълните възнаграждения, които могат да бъдат получени за извънреден труд, за труд положен по време на официални празници, за нощен труд и други. В тази група не се включват командировъчните.  

Ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата – една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа; ако получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата – една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа; ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата – горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.

Посочените ограниченията не се прилагат по отношение на задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло.

Паричните обезщетения по социалното осигуряване, социалните помощи и вземанията за издръжка са изцяло несеквестируеми.

Несеквестируем доход, получен по сметка в банка

Всичко изложено до момента относно несеквестируемият доход, се запазва и ако сумите са постъпили по банкова сметка на лицето, но не по-рано от един месец преди налагане на запора. Запорното съобщение не поражда действие по отношение на помощите и обезщетенията изцяло, както и спрямо пенсията до размера на минималната работна заплата, освен за задължения за издръжка. Банката не изпълнява запора до размера на минималната работна заплата, освен за задължения за издръжка.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на гражданско и търговско право, заповедно производство и изпълнително производство, както и представителство по тези дела пред съда –  адвокат изпълнително дело, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на заповедното и изпълнително производство може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.