
В Кодекса на труда са предвидени специални разпоредби за прекратяване на трудов договор поради пенсиониране. Същевременно в момента на прекратяване на трудовия договор поради пенсиониране за работника или служителя възниква право на обезщетение. Размерът на дължимото от работодателя обезщетение при пенсиониране зависи от размера на придобития трудов стаж при същия работодател.
Съдържание
Как се прекратява трудов договор поради пенсиониране?
В закона са предвидени две възможности за прекратяване на трудовия договор поради пенсиониране – от страна на работодателя и от страна на работника или служителя.
Трудовият договор може да се прекрати от работника или служителят без предизвестие, когато същият е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. За целта работникът/служителят трябва да подаде писмено заявление до работодателя, в което ясно да изрази волята си за прекратяване на трудовия договор поради пенсиониране. Съгласие от страна на работодателя не е необходимо, договорът се прекратява по право от момента на получаване на уведомлението от работодателя.
Възможност за прекратяване на трудовия договор поради пенсиониране е предвидена и от страна на работодателя. Когато работникът или служителят придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят може да прекрати трудовия договор. За да упражни правото си работодателят следва да отправи писмено предизвестие до работника или служителя.
Срокът на предизвестие, когато работникът/служителят е работил по безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Ако работникът/служителят е работил по срочен трудов договор, срокът на предизвестието е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Трудовият договор се прекратява с изтичане на срока на предизвестието. Същото право работодателят има и когато на работника или служителя е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер.
Прекратяване на трудовия договор поради пенсиониране е право на работодателя, но не и негово задължение. Работодателят свободно решава дали да прекрати трудовия договор с работник/ служител придобил право на пенсия и кога да го направи.
Предпоставките за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст са посочени в чл. 68 – чл. 69г от Кодекса за социално осигуряване. Прекратяването на трудовото правоотношение не е условие за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Обезщетение при пенсиониране
При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, той има право на обезщетение от работодателя. Правото на обезщетение възниква независимо от основанието, на което е прекратен трудовия договор.
Без значение по чия инициатива е прекратен трудовият договор – от работника/служителя или работодателя, както няма и значение на какво основание работодателят е прекратил трудовото правоотношение. Дори и при дисциплинарно уволнение, ако работника или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят дължи изплащане на обезщетение на това основание.
Правото на пенсия трябва да бъде придобито към момента на прекратяването на трудовото правоотношение. Обезщетението може да бъде получено веднъж – само при първоначалното придобиване право на пенсия, независимо дали то е придобито поради наличието на определена възраст или без оглед на това. Когато работникът вече е придобил и упражнил това свое право и след това сключи трудов договор с друг работодател, при прекратяване на това последващо трудово правоотношение, той няма право на обезщетение.
Размер на обезщетение при пенсиониране
Размерът на обезщетението зависи от натрупания трудов стаж на работника/служителя при работодателя, при когото е възникнало правото на обезщетение. Ако работникът/служителят е работил при един и същ работодател през последните 10 години от трудовия му стаж, обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Ако трудовият стаж е по-малко от 10 години, дължимото обезщетение е в размер на 2 брутни заплати.
Условие за получаване на по-големият размер на обезщетението е 10 годишния трудов стаж да е придобит при същия работодател, но може да е придобит по едно или няколко последователни трудови правоотношения със същия работодател. Възможно е да е имало и прекъсване на работа при този работодател, но ако работникът/служителят през време на прекъсването не е работил за друг работодател и след това отново е започнал работа при същия работодател, то придобития стаж преди прекъсването и след това се събират.
„Работа при същия работодател“ се зачита и при промяна на работодателя в резултат на сливане на предприятия; вливане на едно предприятие в друго; разпределяне на дейността на едно предприятие между две или повече предприятия; преминаване на обособена част от едно предприятие към друго; промяна на правноорганизационната форма на предприятието; смяна на собственика на предприятието или на обособена част от него; преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи.
Често за да избегне плащане на посоченото обезщетение, работодателят прекратява трудовия договор с работника/служителя малко преди последния да придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Масово в тези случаи липсва законно основание за уволнение на работника или служителя и той може да оспорва уволнението като незаконосъобразно по съдебен ред. Повече за защитата при незаконно уволнение може да прочетете тук. В Кодекса на труда е предвидено, че за трудов стаж се зачита и периодът от време, в които работникът е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването му на работа.
Съгласно практиката на ВКС, за работодателят може да възникне задължение за изплащане на обезщетение при прекратяване на трудов договор поради пенсиониране и в резултат от трудова злополука, когато от нея за работника или служителя е настъпила трайна и необратима загуба на трудоспособност, пострадалият вече е навършил пенсионна възраст и би могъл да получи пенсия за осигурителен стаж и възраст, ако не беше претърпял увреждането. Повече по въпросите свързани с настъпване на трудова злополука може да прочете тук.
Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетението е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение. Ако в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор е предвиден по-голям размер на обезщетението – дължи се по-големият размер.
Срок за изплащане на обезщетение при пенсиониране
Работодателят дължи изплащане на обезщетение при прекратяване на трудов договор поради пенсиониране не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят изпада в забава и дължи обезщетението заедно със законната лихва.
При отказ на работодателя да изплати дължимото обезщетение, работникът или служителят може да иска изплащането му до съдебен ред. Искът може да бъде предявен в срок от 3 години, считано от датата, на която е трябвало да се извърши плащането от работодателя. В производствата по трудови дела работниците и служителите не дължат заплащане на съдебни такси.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на трудово право, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат трудово право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на трудово право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.