ОТГОВОРНОСТ НА ПРЕВОЗВАЧА ПО CMR. РЕКЛАМАЦИИ И ИСКОВЕ.

отговорност на превозвача по CMR рекламации и искове

В предишната статия разгледахме, условията за сключване и изпълнение на договора за международен превоз и товарителница CMR, като в настоящата ще се спрем на други важни разпоредби от CMR Конвенцията, уреждащи отговорност на превозвача по CMR и рекламации и искове във връзка с тази отговорност.

Отговорност на превозвача по CMR

За пълнота на изложението ще посочим, че Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки от 1956г., по известна като CMR Конвенция, в сила за България от 18.01.1978 г., се прилага за всеки договор за автомобилен превоз на стоки с превозни средства срещу заплащане, когато мястото на приемане на стоката за превоз и предвиденото място за доставянето й, така както са посочени в договора, се намират в две различни държави, от които поне една е страна по Конвенцията. 

Превозвачът е отговорен за цялостната или частична липса или повреда на стоката от момента на приемането й за превоз до този на доставянето й, както и за забавата при доставянето й.

По време на приемането на стоката за превоз, превозвачът е длъжен да провери точността на данните в товарителницата относно броя на колетите, маркировката и номерата им и видимото състояние на стоката и опаковката й. Ако превозвача има възражения относно данните в товарителницата или състоянието на стоката и опаковката следва да ги впише в товарителницата, в противен случай  се пиема, че стоката и опаковката й са били в добро състояние по време на приемането й за превоз от превозвача и че броят на колетите, маркировката и номерата им отговорят на данните в товарителницата.

Превозвачът дължи обезщетение за цялостна или частична липса, като това обезщетение се изчислява според стойността на стоката на мястото и по времето, когато е била приета за превоз. Стойността на стоката се определя по борсовия курс или при липса на такъв – по текущата цена на пазара, или при липса на такава – по обичайната стойност на стоките от същия вид и качество. При всички случаи обезщетението не може да надвиши 25 франка за килограм бруто липсващо тегло. Под франк се разбира златен франк с тежина 10/31 грама при проба 0,900, освен ако след допълнително заплащане изпращача не е обявил в товарителницата стойност на стоката или посочил размер на особения интерес при доставяне.

Превозвачът дължи и превозната цена, митническите сборове и другите разноски по превоза на стоката в случай на цялостна липса и пропорционално, когато има частична липса. Други обезщетения не се дължат.

Забава при доставянето има, когато стоката не е била доставена в уговорения срок, или ако срок не е бил уговорен, когато действителното времетраене на превоза надвишава времето, за което превозът би бил извършен нормално с оглед на обстоятелствата и по-специално в случаите на частично натоварване, ако времето за набиране на цял товар при нормални условя е надхвърлено.

Забавата при доставянето може да даде основание за обезщетение само, ако в срок от двадесет и един дни от деня на представяне на стоката на разположение на получателя, е била отправена писмена рекламация до превозвача.

Стоката се счита за изгубена, когато не е доставена до тридесет дни след изтичане на уговорения срок, или, ако такъв срок не е бил уговорен, в срок шестдесет дни от деня на приемането й за превоз от превозвача.

Освобождаване от отговорност на превозвача по CMR Конвенцията

Превозвачът се освобождава от отговорност, когато липсата, повредата или забавата се дължат на грешки на изпращача/получателя, на тяхно нареждане, което не е резултат на грешка на превозвача, на присъщ недостатък на стоката или на обстоятелства, които превозвачът не е могъл да избегне, и последиците, които не е могъл да преодолее. Доказването на тези обстоятелства е в тежест на превозвача.

 Превозвачът се освобождава от отговорност, когато липсата или повредата произтичат от особените рискове, дължащи се на един или няколко от следните факти:

– ползуване на отворени, непокрити с брезент превозни средства, когато това е било изрично уговорено и вписано в товарителницата, но и ако има ненормална по размер липса или липса на цели колети;

– липса или дефект на опаковката, при стоки, които поради самото си естество са изложени на разваляне или повреда, когато не са опаковани или са лошо опаковани;

– пакетиране, натоварване, подреждане или разтоварване на стоката от изпращача или получателя или от лица, действуващи за сметка на изпращача или получателя;

– естеството на някои стоки, застрашени било от цялостна или частична загуба, било от повреда, като счупване, ръжда, вътрешно увреждане, изсушаване, изтичане, нормално разпадане или от действията на червеи или гризачи. Когато превозът се извършва с превозно средство, оборудвано да предпази стоката от влиянието на топлината, студа, температурните промени или от влажността на въздуха, превозвачът не може да се позове на това основание, освен ако докаже, че всички мерки, които е бил длъжен да вземе според обстоятелствата, са били взети, относно избора, поддържането и употребата на тези оборудвания, и че той е спазил дадените му специални нареждания;

– недостатъчност или неточност на маркировката или на номерата на колетите;

– превоз на живи животни – може да се позове на това основание само ако докаже, че всички мерки, които е бил длъжен да вземе според обстоятелствата, са били взети от него и че се е съобразил с дадените му специални нареждания.

 За да се освободи от отговорност, превозвачът не може да се позовава нито на недостатъци на превозното средство, с което си служи за извършване превоза, нито на грешки на лицето, от което е наел превозното средство, или на негови служители.

Рекламации и искове

Получателят има право да направи рекламации пред превозвача най-късно в момента на доставяне на стоката, когато липсите и повредите са явни. Когато липсите и повредите са скрити, той може да направи рекламация в срок от седем дни, считано от доставянето, като посочи общото естество на липсата или повредата. Възраженията трябва да са направени писмено. До доказване на противното се приема, че получателят е получил стоката в състоянието, описано в товарителницата.

 Когато състоянието на стоката е установено съвместно от получателя и превозвача, резултатът от тази констатация може да бъде оспорван само, ако се касае за скрити липси или повреди и ако получателят е направил писмени възражения пред превозвача в срок от седем дни.

Исковете, свързани с международни превози по CMR Конвенцията, се погасяват с изтичането на едногодишен давностен срок. В случай на измама или на грешка, приравнена към измама според закона на сезирания съд, давността е три години.

Давностният срок тече:

– в случай на частична липса, повреда или забава – от деня, в който стоката е била доставена;

– в случай на цялостна липса – от тридесетия ден след изтичане на уговорения срок, а ако не е бил уговорен такъв – от шестдесетия ден от деня на приемането на стоката за превоз от превозвача;

– във всички други случаи – от изтичането на тримесечен срок от датата на сключване на превозния договор.

Писмената рекламация спира давността до деня, в който превозвачът отхвърли писмено рекламацията и върне приложените към нея документи. В случай на частично признаване на рекламацията давността продължава да тече само за останалата спорна част от рекламацията. Доказването на фактите на получаване на рекламацията или на отговора и на връщане на приложените документи е в тежест на страната, която се позовава на тези факти. Следващите рекламации със същия предмет не спират давността.

Страните по договор за международен превоз по CMR Конвенцията по общо съгласие могат да определят компетентния съд за разрешаване на възникнали спорове по договора. Освен това те мога да сезират и съда на държавата на територията, на която се намира местожителството на ответника, главното му седалище или клона, или агенцията, чрез която е бил сключен превозният договор, или мястото, където стоката е била приета за превоз или мястото, предвидено за доставянето й.

Когато има образувано дело по даден спор или решение по него не може да се предявява нов иск за същото, между същите страни, освен ако решението на съда, пред който е бил предявен първият иск, е невъзможно да бъде изпълнено в страната, където е предявен новият иск.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право, както и представителство по тези дела пред съда.

Още статии свързани с въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук – адвокат търговско право Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.