ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ИМОТ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка

Прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка е допустимо поради законоустановеното право на страните свободно да определят съдържанието на сключеният между тях договор, доколкото това не противоречи на императивните разпоредби на закона и на добрите нрави. С договора за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка, едно лице прехвърля собствеността на притежаван от него недвижим имот на друго лице или лица, които срещу придобиване на собствеността се задължават да гледат и издържат прехвърлителя за бъдеще време. С този договор прехвърлителят цели да си осигури един по-добър начин на живот, изразяващ се в ежедневно, редовно и в пълен обем покриване на потребностите му, докогато е необходимо.  

Кога се сключва договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка?

Със сключване на договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка, прехвърлителят цели да си осигури едно сигурно и спокойно съществуване, като условия за действителността на договора е това лице действително да има нужда от гледане и издръжка. Насрещната страна по договора поема задължението за гледане и издръжка за неопределен срок – до смъртта на прехвърлителя, но в този момент не е известно кога тя ще настъпи и дали прехвърлителят няма да надживее поелият задължението.

Ако прехвърлителят почине скоро след сключване на договора за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка, това не прави същия нищожен. Но ако поелият задължението е знаел, че прехвърлителят страда от заболяване, което предполага настъпване на смъртта му в кратък срок след сключване на договора, това води до нищожност на същия поради липса на основание.

Какви са задълженията на страните по договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка?

Договора за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка е от така наречените алеаторни договори, това ще рече, че една от страните, в случая този който поема задължението за гледане и издръжка, не знае точния размер на задължението си. По силата на този договор, придобиващият право на собственост, се задължава, като насрещна престация, да предоставя ежедневно и непрекъснато грижи и издръжка в натура на прехвърлителя. Предоставяните грижи и издръжка следва да бъдат в обем така че да задоволят нуждите на прехвърлителя от място за живеене, храна, отопление, медицинско обслужване, лекарства и други ежедневни нужди.

Изпълнението на задължението за гледане и издръжка в натура изисква и съдействие от страна на този, който ги получава. Когато последният не оказва такова съдействие, даващият ги има право да трансформира задължението за гледане и издръжка в паричната му равностойност и да го изпълнява чрез заплащане на съответна сума по установения ред. Трансформацията на задължението за издръжка в даване на паричната му равностойност се осъществява по съдебен ред по искане на задължената страна.

Липсата на съдействие от страна на получателя на грижите, обаче не освобождава задълженото лице от поетите с договора задължения. За да е изправна страна, той трябва да продължи изпълнението и да изпълнява в пари, без да чака решение за трансформация, защото нуждата на прехвърлителя от средства за съществуване не може да остане неудовлетворена.

Прехвърлителят няма друго задължение освен прехвърляне собствеността на недвижимия имот. Правото на собственост на имота преминава върху лицето/лицата поели задължението за гледане и издръжка, в момента на сключване на договора и с това задължението на прехвърлителя е изпълнено.

Как се сключва договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка?

Договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка, както всички сделки имащи за предмет прехвърляне собствеността на недвижим имот, се сключва под формата на нотариален акт. Сделката се изповядва пред нотариус, в чиито район на действие се намира недвижимият имот. В нотариалния акт трябва да се опише в какво точно се състой задължението за издръжка и гледане.

В практиката си ВКС приема, че  „При бланкетно записаната в договора уговорка за поемане от страна на ответниците на „цялостна грижа и издръжка“ на ищеца, със стандартното пояснение, че това включва осигуряване на „храна, облекло, отопление, осветление, почистване, лекарства и грижи при болест и немощ и въобще – спокоен живот“, … . Обстоятелството, че нуждата от отопление на жилището на прехвърлителя възниква „само през зимния период, почистването е необходимо, когато то е замърсено“, а „закупуването на дрехи не е необходимо да става ежедневно“ , не променя вида и характера на задължението за издръжка и гледане – дължимата престация трябва да се дава редовно и непрекъснато, след като в договора липсва друга уговорка.“

Разваляне на договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка

Договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка се разваля само съдебен ред. Искът се води в районния съд, в който се намира недвижимия имот. Основание за разваляне на договора е неговото неизпълнение от страна на лицето/лицата дължащи издръжка и гледане. При разваляне на договора всяка от страните е длъжна да възстанови положението от преди сключването му и да върне това, което е получила.  

Такъв иск за разваля на договора за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка, може да се предяви и от наследниците на прехвърлителя. Не е нужно всички наследници да искат разваляне и да участват в производството, но в този случай наследникът предявил иска (при положение, че има и други наследници) ще може да иска разваляне на договора съобразно дела си, но не и разваляне на целия договор.

При смърт на поелия задължението за издръжка и гледане, задълженията му преминават върху неговите наследници и договора за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка не се разваля по право.

Много често при сключване на договор за прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка, прехвърлителят, за да си гарантира сигурност и спокойствие си запазва правото на ползване върху същия имот. Повече за правото на ползване може да прочетете тук.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по сделки за прехвърляне на собствеността на недвижим имот, както и по всички въпроси от сферата на вещно право.

Още статии по въпроси от сферата на вещното право може да намерите тук – адвокат вещно право, Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.