
Много често, когато се стига до развод по исков ред или до завеждане на дело за упражняване на родителски права между страните съществува сериозно неразбирателство. В резултат на спора между съпрузите или родителите, а и тъй като делата понякога отнемат много време докато приключат, в интерес на страните е да се поиска от съда определяне на привременни мерки до разрешаване на спора. За това какво представляват привременните мерки и какви са условията за тяхното налагане може да прочетете по-долу.
Съдържание
Кога и по кои въпроси може да поискате постановяване на привременни мерки?
Привременни мерки могат да бъдат постановени относно издръжката, семейното жилище и ползването на придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка. За тази цел следва някоя от страните по дело за развод или дело за упражняване на родителски права и издръжка да подаде молба до съда разглеждащ делото с това искане. Най-често искането за определяне на привременни мерки се предявява още с подаване на исковата молба, но е допустимо и същата да бъде предявена във всеки един момент докато делото е висящо.
Привременни мерки могат да се постановяват само по въпроси в обхвата на предмета на делото. При спор относно родителски права съдът определя привременни мерки в интерес на детето, след като поиска становище от дирекция “Социално подпомагане”. При преценка на интересите на детето съдът взема предвид родителските и морални качества на съпрузите, полагането на грижи и умението за възпитание, подпомагането на подготовката за придобиване на знания и трудови навици, социалното обкръжение и битовите условия, възрастта и пола на детето, фактът, с кого от родителите то живее понастоящем, възможността за помощ от трети лица и др.
Когато са налице достатъчно доказателства, както и становище на дирекция “Социално подпомагане”, съдът може да определи привременни мерки в закрито заседание. Ако се налага събиране на допълнителни доказателства, съдът насрочва открито заседание в двуседмичен срок от постъпване на молбата за определяне на привременни мерки.
Определение за постановяване на привременни мерки
По искането за постановяване на привременни мерки съдът се произнася с определение. Важният момент е, че това определение не подлежи на обжалване, но може да изменяно от същия съд. За да се обоснове искането за изменение на привременните мерки следва да са настъпили важни изменения в обстоятелствата при тяхното постановяване.
Съдебната практика приема, че промяната на обстоятелства, които са взети предвид при определяне на първоначалните мерки, може да има различни проявни форми: влошаване условията при родителя, на когото е предоставено детето, или пък подобряване условията на живот при другия родител, като под условия на живот се разбират не само жилищните и битовите условия, но и социалната среда и другите обстоятелства; изпадане в невъзможност на родителя, при когото е детето, да упражнява родителските права поради заболяване, осъждане на лишаване от свобода за дълъг срок, напускане пределите на страната и др.; загубване на родителски авторитет или фактическа невъзможност родителят да се справи с лоши прояви на детето, а другият родител е в състояние да повлияе положително; повторно встъпване в нов брак на единия от двамата родители с трето лице.
Към промените, засягащи мерките и тяхната ефективност, спадат: невъзможност да се изпълни решението поради поведение на самото дете; нерационален режим, като в течение на изпълнението му мерките са се оказали неблагоприятни за детето; болест на детето и невъзможност за прилагане на мерките.
Съществува и особена група от изменени обстоятелства, които са свързани с нововъзникналите права и задължения на родителите по повод задължителното спазване на мерките, като: отчуждаване на детето по вина на отглеждащия родител спрямо другия родител или обратно; пречки на родителя, който отглежда детето, за осъществяване на личните отношения с другия родител; невръщане на детето след осъществяване на личните отношения от родителя, на когото не са предоставени за упражнение родителските права, или пък нарушаване по различни начини режима на детето, ако е във възпитателно заведение; отвличане на детето и т. н.; неизпълнение на мерките и неосигуряване на лични грижи по отношение на детето.
Въз основа на определението за постановяване на привременни мерки може да бъде издаден изпълнителен лист и да се иска принудително изпълнение. Привременните мерки се прилагат до влизане на решението в сила.
Винаги, когато между страните по дело за развод и/или дело за упражняване на родителски права има сериозен конфликт и напрежение и препоръчително да се поиска определяне на привременни мерки. По този начин между страните се създава вид сигурност и по-спокойно протичане на процеса.
Другият важен момент е, че привременните мерки се прилагат до влизане в сила на решение, а понякога това може да продължи с години, ако решението бъде обжалвано и всички инстанции. В този случай привременните мерки гарантират, макар и временна, регламентация на отношенията между страните и ако спорът е за упражняване на родителски права е в интерес на детето те да бъдат постановени своевременно.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.