ПРОДАЖБА НА ДРУЖЕСТВЕН ДЯЛ

продажба на дружествен дял

Дружеството с ограничена отговорност (ООД) е капиталово дружество, като капиталът му се състои от дяловете на съдружниците. Този дружествен дял може да се прехвърля и наследява, като особеностите свързани с наследяване на дружествен дял бяха разгледани в две статии – Наследяване на дружествен дял в ООД и Наследяване на ЕООД. В настоящата ще разгледаме условията и процедурата за продажба на дружествен дял.

Продажба на дружествен дял

Всеки съдружник има дружествен дял от имуществото на дружеството, размерът на който се определя съобразно дела му в капитала, ако не е уговорено друго. В качеството си на собственик на дружествен дял, съдружникът може да се разпорежда с него като го продава. Според това дали продажба на дружествен дял ще се извърши между съдружниците в дружеството или на трето лице – не съдружник има различни процедурни изисквания.

Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг съдружник се извършва свободно, т.е. в този случай не е необходимо съгласието на общото събрание за да бъде извършена продажба на дружествен дял. Когато продажба на дружествен дял се извършва между съдружник и трето лице е необходимо да бъде спазена процедурата за приемане на нов съдружник. Това е така, тъй като дружеството с ограничена отговорност е капиталово дружество, но и личността на съдружника е от значение за останалите съдружници, затова при приемането на нов съдружник се изисква тяхното съгласие.

Нов съдружник се приема от общото събрание по негова писмена молба, в която той заявява, че приема условията на дружествения договор. Решението на общото събрание за приемане на нов съдружник се взима с мнозинство повече от три четвърти от капитала, доколкото в дружествения договор не е предвидено изискване за по-голямо мнозинство. При вземане на решения за приемане на съдружник се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма.

За да може да се извърши продажба на дружествен дял на трето лице законът изисква и да няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.

Договор за продажба на дружествен дял

Продажба на дружествен дял се извършва с писмен договор. Договорът следва да бъде с нотариална заверка на подписите и съдържанието извършени едновременно.

Договорът за продажба на дружествен дял се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.

Агенцията по вписванията незабавно уведомява за подадената декларация Изпълнителната агенция “Главна инспекция по труда”. Изпълнителната агенция “Главна инспекция по труда” по сигнал или по собствена инициатива извършва проверка за достоверността на декларираните факти по ред, определен от изпълнителния директор. При установено несъответствие между декларираните и установените факти Изпълнителната агенция “Главна инспекция по труда” изпраща резултатите от проверката на органите на прокуратурата.

Вписване на продажба на дружествен дял в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ

За да бъде вписана продажба на дружествен дял по делото на дружеството в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ се подава заявление, към което се прилагат:

  • Договор за продажба на дружествен дял;
  • Протокол с решение на общото събрание за приемане на нов съдружник /ако има такова/;
  • Молба за приемане на нов съдружника /ако има такава/;
  • Нов дружествен договор с отразените промени в него /ако има такива/;
  • Изискуеми декларации;
  • Пълномощно;
  • Платежно нареждане за платена държавна такса;

Заявлението може да бъде подадено от управителя или изрично упълномощен адвокат търговско право. За вписване на промените по дело на дружеството се дължи и държавна такса в размер на 30лв., ако документите се подават на хартиен носител на място в Търговския регистър или в размер на 15лв., когато се подава по електронен път.

Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право и представителство пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ – адвокат търговско право, Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.