
Всеки търговец и всяко юридическо лице с нестопанска цел са длъжни да поискат да бъдат вписани в търговския регистър, съответно в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, като заявят подлежащите на вписване обстоятелства и представят подлежащите на обявяване актове. Тъй като вписването на промени в обстоятелствата по делата на различните видове търговски дружества има своите особености, в настоящата статия ще се спрем на условията за вписване на промяна в обстоятелствата на ООД и ЕООД в Търговския регистър.
Съдържание
Обстоятелства подлежащи на вписване в Търговския регистър при ООД и ЕООД
Обстоятелствата, които подлежат на вписване при регистрация на ООД и ЕООД са:
- Фирма – наименованието на търговското дружество;
- Седалище и адрес на управление на дружеството;
- Предмет на дейност;
- Управител/управители на дружеството;
- Начин на представляване;
- Срок на дружеството;
- Съдружници/едноличен собственик на капитала;
- Капитала;
Всяка една промяна в горните обстоятелства следва да бъде вписана в търговския регистър в срок до 7 дни от настъпването.
Промяната в обстоятелствата може да се дължи например на продажба на дружествен дял, напускане на съдружник, приемане на нов съдружник, смърт на съдружник и наследяване на дружествен дял, решение за промяна на седалището и/или адреса на управление, решение за промяна в предмета на дейност, за освобождаване или избиране на управител, за увеличени и намалени на капитала, при промяна в имената на управителя или съдружник в следствие на сключен граждански брак, преобразуване на търговско дружество чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне или чрез промяна в правната форма, прекратяване и ликвидация на търговско дружество и други.
Вписване на промяна в обстоятелствата на ООД и ЕООД в Търговския регистър
При настъпване на промяна в по-горе изброените обстоятелства се подава заявление за вписването по делото на дружеството в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ. В заявлението се посочват данни на заявителя, данни на търговското дружество и подлежащото на вписване обстоятелство.
Към заявлението се прилагат и документи свързани с промененото обстоятелство, които според това кое обстоятелство е променено и на какво основание е станала тази промяна са различни, като по-долу без да е възможно да бъдем изчерпателни, тъй като хипотезите са твърде много, само ще посочим някои от тях:
- решението на общото събрание за промяна на обстоятелствата;
- преписът от дружествения договор, съответно учредителният акт, съдържащ промяната;
- препис от дружествения договор, съответно учредителния акт, в който личните данни, освен тези, които се изискват по закон, са заличени;
- поканите за свикване на общо събрание до съдружниците и доказателствата, че са връчени
- писменото уведомление за напускане от управителя до дружеството;
- нотариално завереното съгласие и образецът от подписа на новия управител/управители
- молбата за приемане на нов съдружник;
- решението на общото събрание, съответно едноличния собственик на капитала, за приемането на нов съдружник;
- договорът за прехвърляне на дружествен дял с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно;
- декларацията по чл. 129, ал. 2във връзка с ал. 1 от Търговския закон;
- документи, установяващи наследяване на дружествен дял;
- молбата от наследника за приемането му за съдружник;
- при прекратяване на членство: актът за смърт на съдружника; преписът от съдебното решение за поставяне под запрещение на съдружника; решението за прекратяване с ликвидация на съдружник – юридическо лице; решението за изключване на съдружника и предупреждението за изключване по чл. 126 от Търговския закон; писменото предизвестие за напускане на съдружник; съдебното решение за обявяване на съдружника в несъстоятелност;
- при заличаване на дружеството: балансът към датата на приключване на ликвидацията, пояснителният доклад към баланса и годишният отчет на ликвидатора; декларация от ликвидатора за обстоятелствата по чл. 273, ал. 1 от Търговския закон; протоколът за приемане на баланса, на пояснителния доклад към баланса, на годишния отчет на ликвидатора, за освобождаване на ликвидатор от отговорност и за разпределение на имуществото на дружеството, удостоверението за предаване на разплащателните ведомости, издадено от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, съгласно чл. 5, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване;
- решението на общото събрание, съответно на едноличния собственик на капитала за увеличаване/намаляване на капитала;
- документ за платена държавна такса;
- пълномощно и други;
Заявлението може да бъде подадено от търговеца или изрично упълномощен адвокат търговско право. За обявяване на промените се дължи и държавна такса, която е в размер на 30лв., ако документите се подават на хартиен носител на място в Търговския регистър или в размер на 15лв., когато се подава по електронен път.
Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право и представителство пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ – адвокат търговско право, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.