
Когато поради ред причини, за почивка, екскурзия, обучение състезание и други се наложи дете да напусне границите на България, винаги се появява въпроси. Ситуацията може допълнително да бъде усложнена и ако някой от родителите не е съгласен това да се случи. Поради това в настоящата статия ще изясним какви са условията за пътуване на дете в чужбина и какви са възможностите ако някой от родителите не е съгласен с това.
Съдържание
Пътуване на дете в чужбина
Когато малолетно дете, до 14 години, желае да напусне границите на България, то се легитимира пред органите на гранична полиция с паспорт. Непълнолетните деца, навършили 14 години, напускат страната с паспорт или лична карта в рамките на Европейския съюз или до държави, с които България има сключени международни договори. Паспортът/личната карта са достатъчни, когато детето пътува придружено от двамата си родители.
Когато детето е придружено само от единия родител, или от трето лице, или ще пътува само е необходимо да бъде дадена и декларация съгласие за пътуване на дете в чужбина от единия родител или от двамата, според случая.
Декларация съгласие за пътуване на дете в чужбина
Тази декларация се изисква, когато детето пътува само с единия родител, като е без значение дали родителите са в брак или не. За валидността на декларацията се изисква същата да е с нотариална заверка на подписа и да съдържа изрично съгласие на родителя/родителите за пътуване на дете в чужбина. В чужбина такава декларация може да бъде заверена от българските консулски длъжностни лица, в консулски служби на съответните посолствата.
Съгласието на родителя/родителите може да бъде дадено за определен срок или безсрочно, както и за определена държава или за неограничен брой държави. На границата следва да се представят оригинал на декларацията и обикновено (незаверено) копие от нея, което остава на граничния пункт.
Даденото съгласие винаги може да бъде оттеглено от далия го родител, като следва за това веднага да бъдат уведомени органите на гранична полиция.
Липсата на заверена декларация или оттеглянето на даденото с нея съгласие е основание да се откаже пътуване на дете в чужбина.
Кога не е необходима декларация съгласие за пътуване на дете в чужбина
Декларация съгласие не се изисква, когато:
– Отсъстващият родител не е български гражданин;
– Отсъстващият родител е лишен от родителски права по съдебен ред
– Детето пътува с разрешение на съда, като за целта се представя решението в оригинал и копие (незаверено), което остава на граничния пункт.
– В удостоверението за раждане е вписан само един родител
– Отсъстващият родител е починал – представя се оригинал на смъртен акт и незаверено копие.
– Детето живее с родителите си дългосрочно в чужбина и притежава официален документ за пребиваване, издаден от съответната държава.
Пътуване на дете в чужбина с разрешение на съда
Въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите. Но когато между тях има разногласия и единият родител не е желае да даде съгласието си или оттегли същото, то за другия родител остава единствено възможността да поиска разрешение от районния съд.
За разрешаване на възникналия между родителите спор, единият от тях подава молба до районния съд по настоящ адрес на детето. С молбата се иска съдът да разрешени на детето да пътува в чужбина и да му бъдат издадени необходимите лични документи без съгласието на другия родител.
Противоречивата практика на съдилищата по разрешаване на тези спорове налижи ВКС да се произнесе с Тълкувателно решение, с което постанови, че „Съдът може да разреши по реда на чл. 127а СК пътуването на ненавършило пълнолетие дете в чужбина без съгласието на единия родител само за пътувания в определен период от време и/или до определени държави, респ. държави, чийто кръг е определяем.“
В производството по тези дела съдът събира доказателства относно фактите, обуславящи необходимостта от пътуване на детето извън границите на страната, както и относно мястото, условията и средата, при които то ще пребивава. Затова искането на разрешение за пътуване на дете в чужбина следва да е конкретно така, че да позволява преценката за наличието на конкретно защитения интерес на детето при пътуването.
Съдът се произнася само по отделен, конкретно възникнал между родителите спор, но не може веднъж завинаги да замени съгласието на родителя и да постанови неограничено по време и територия пътуване. Целта е опазване на най-добрия интерес на детето, а това не може да стане, ако пътуването не е предвидимо във времето и пространството.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, пътуване на дете в чужбиба, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.