РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ

развод по взаимно съгласие

Развод по взаимно съгласие или по исков ред? Това е първият въпрос, пред който се изправят съпрузите взели нелекото решение да прекратят брака си.

 За добро или за лошо брачната институция вече не е това което беше. В последните 2-3 десетилетия тенденцията за увеличаване на броя на разводите все повече се увеличава. Когато съпрузите решат да прекратят брачната си връзка пред тях има две възможности да изберат развод по взаимно съгласие или да прекратят брака си с развод по исков ред поради дълбоко и непоправимото му разстройство. И двете производства имат своите специфики и пораждат много въпроси, като в редовете по долу ще разгледаме разводът по взаимно съгласие, а в следваща статия ще разгледаме и разводът по исков ред.

Развод по взаимно съгласие

„И най-лошото споразумение е по-добро от всяко съдебно решение“ – това важи с пълна сила особено, когато става въпрос за уреждане на лични отношение. Разводът по взаимно съгласие е по-бърз, свързан с по-малко разходи и значително по-щадящ за страните в емоционално отношение. Той се допуска, когато и двамата съпрузи са взели сериозно и непоколебимо решение, че желаят да прекратят брака си. Съдебното производство започва с подаване на молба пред районния съд по постоянен адрес на страните. Към молбата се прилагат споразумение между съпрузите и други изискуеми по закон документи. В съдебното заседание следва задължително да се явят и двамата съпрузи лично, за да заявят непоколебимото си решение за развод пред съда. Затова ако единият съпруг е в чужбина и не желае да се прибере, за да се яви в съдебното заседание, развод по взаимно съгласие няма да бъде допуснат.

Съдържание на споразумението

Със споразумението съпрузите уреждат всички последици от развода, касаещи личните и имуществените отношения между тях. Споразумението между съпрузите, когато от брака няма ненавършили пълнолетие деца е договор за спогодба, при сключването на който страните разполагат със свободата да уредят отношенията си, както искат. Законът ограничава договорната свобода на страните, когато от брака има родени ненавършили пълнолетие деца. Споразумението по въпросите, които касаят децата трябва да отговаря и на техния интерес, за който съдът следи служебно, затова съдът може да потвърди споразумението, само ако този интерес е надлежно защитен.

Със споразумението, когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, задължително следва да са уредени въпросите относно:

  • местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата (по въпросите свързани с издръжката на децата може да прочетете тук и тук).
  • ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите
  • въпросът за фамилното име след развода, ако някоя от страните е приела фамилното име на другия партньор при сключване на брака. В практиката си ВКС приема, че „ако съпругът, приел името на другия съпруг при сключване на брака, не заяви желание за възстановяване на предбрачното си фамилно име, той запазва брачното си фамилно име“.

Със споразумението могат да се уредят и всякакви други въпроси свързани с имуществени отношения между съпрузите свързани с придобитото по време на брака имущество. Следва да се има предвид, че след като в утвърденото от бракоразводния съд споразумение, с което съпрузите са уговорили, че придобитият през време на брака имот остава съсобствен помежду им, без да са посочили изрично обема на правата си в съсобствеността, е допустимо в последващ исков процес да се установява по-голям дял на единия съпруг на основание частична трансформация на негово лично имущество.

Както посочихме, при представено споразумение за развод по взаимно съгласие, ако от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът задължително следи дали са защитени интересите на децата. Поради това ако интересите на децата не са добре защитени или споразумението е непълно, съдът дава срок за отстраняване на недостатъците. Ако указанията на съда не бъдат изпълнени искането за развод се отхвърля.  

Съдебни такси при развод по взаимно съгласие

При подаване на молбата за развод по взаимно съгласие се заплаща първоначална такса в размер на 25лв. по сметка на компетентният районен съд. При допускане на развода се събира окончателна държавна такса до 40лв.

Ако със споразумението се уреждат и имуществени отношения между съпрузите (най-често относно общ недвижим имот или кола) се събира такса от 2% върху стойността на всеки дял.

Ако в споразумението е включено и заплащане на издръжка се събира държавна такса в размер на 2% върху сбора от издръжките за три години.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.