КАК ДА ЗАЩИТИТЕ ПРАВОТО СИ НА СОБСТВЕНОСТ

защита правото на собственост ревандикационен иск негаторен иск установителен иск за собственост

Правото на собственост е абсолютно и неограничено вещно право, което задължава всички трети лица да се въздържат от каквито и да било въздействия върху собствения Ви имот. В гражданското право защитата на собствеността се реализира чрез предявяване на вещноправни искове – ревандикационен иск, негаторен иск и установителен иск за собственост. Материята е сложна, като в хода на делото са възможни много усложнения, които няма как да бъдат обхванати в статия. В редовете по-долу ще разгледаме накратко всеки един от исковете и какъв вид защита на собствеността ви дават те.

Ревандикационен иск

Искът за собственост по чл.108 ЗС в практиката се нарича ревандикационен иск, като законовата разпоредба гласи, че: „Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи без да има основание за това.

Ревандикационен иск е иск на невладеещия собственик /ищец/ срещу владеещия несобственик /ответник/. За успешното провеждане на иска е необходимо ищеца да докаже едновременното наличие на три предпоставки:

  • че е собственик на имота – предмет на иска;
  • че имотът се намира във владение или държане на ответника;
  • че ответника владее или държи имота без правно основание.

 Ревандикационният иск съдържа в себе си две искания за правна защита, отправени до съда:

  • искане да бъде установено, че ищецът притежава правото на собственост върху процесния имот и
  • искане да бъде осъден ответникът да му предаде владението върху имота.

Ако по делото се докаже, че ищецът е собственик на имота и ответникът го владее без основание, съдът следва да уважи и двете искания, като постанови, че ищецът притежава право на собственост върху имота и да осъди ответника да му предаде владението върху същия.

Ревандикационен иск може да предявите срещу лице, което без правно основание, без ваше съгласие и противно на вашата воля обитава имот ваша собственост, като например наемател, чийто договор за наем е прекратен, а той отказва да напусне имота, както и срещу всяко лице, което владее имота ви и твърди, че той притежава право на собственост върху имота или просто отрича вашето право на собственост.

Установителен иск за защита право на собственост

Установителният иск за собственост не е изрично уреден в Закона за собствеността, но е допустим. Той дава по-ограничена защита от ревандикационния иск, тъй като при уважаване на иска съдът само постановява, че ищецът е собственик на имота без да осъжда ответника да предаде владението на същия. Поради това интерес от предявяване на установителен иск за собственост има собственик, който не е загубил владението върху имота си, а цели с решението да се установи, че именно той е собственик на имота.

Установителен иск за собственост може да се предяви и от собственик, който е загубил владението върху имота, като с уважаването му ищеца цели да прекъсне течащата придобивна давност в полза на ответника, както и да превърне занапред владението му в недобросъвестно. Повече за института на придобивната давност и как един имот може да стане ваша собственост чрез придобивна давност може да прочетете тук.

Негаторен иск

Негаторен иск също е иск за защита на собствеността. Правната му уредба се съдържа в чл. 109 от ЗС, който гласи, че: „Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.

В практика си ВКС приема, че в съвременното вещно право предмет на делото по негаторен иск може да е несъществуването на сервитут, несъществуването на ограничено вещно право, както и всяко действие или бездействие от страна на друго лице върху имота, което да задължава собственика да търпи различни по характер въздействия върху имота, които смущават упражняването на правото на собственост на ищеца повече от допустимото, но без да отнемат неговото владение.

С предявяване на негаторен иск, ищецът цели да установи несъществуването на правото ответникът да въздейства върху собствения му имота и се отправя искане до съда ответникът да бъде осъден да се въздържа от определени действия (да бездейства) или да извърши определени незаместими или заместими действия, с които възстановяви положението отпреди нарушението.

Две са задължителните условия за уважаването на иска:

  • ищецът да докаже, че действията на ответника върху неговия имот са неоснователни
  • както и че тези действия създават пречки за собственика да упражнява правото си на собственост върху имота в неговия пълен обем.

Следователно, за успешното провеждане на иска е необходимо ищецът да докаже, че е собственик на имота, че ответникът е извършил неоснователно въздействие /действие или бездействие/ върху имота и че това неоснователно въздействие създава пречки за използването на имота по-големи от обикновените. Преценката дали неоснователните действия или бездействия на ответника създават за ищеца пречки за упражняване на правото му на собственост и дали тези пречки са по-големи от обикновените, се прави от съда конкретно по всяко дело.

 Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на вещно право и защита правото на собственост, както и представителство в съдебно производство.

Още статии по въпроси от сферата на вещното право може да намерите тук – адвокат вещно право, Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.