МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ОБЖАЛВА ФИШ ЗА НЕПРАВИЛНО ПАРКИРАНЕ?

фиш за неправилно паркиране обжалване

Фиш за неправилно паркиране много често се издава в отсъствието на водача на МПС-то и последният връщайки се към колата намира залепено уведомление за наложената му глоба. Всеобщо разпространено е разбирането, че фиш за неправилно паркиране не може да се обжалва и затова дори и когато мислите, че неоснователно ви е наложена глобата се примирявате с нея. В действителност фиш за неправилно паркиране няма законова възможност да бъде обжалван директно пред съда (въпреки, че в практиката има и изключения), но това не означава, че нямате възможност да се защитите ако смятате, че сте наказан без основание. В редовете по-долу ще разгледаме какво представлява фиша за неправилно паркиране и какви са възможностите ви за защита.  

Фиш за неправилно паркиране – нормативна уредба

Според чл. 39, ал.1 и ал. 3 от ЗАНН, за маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, когато това е предвидено в закон или указ, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 10 до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш, който съдържа данни за самоличността на контролния орган и на нарушителя, мястото и времето на нарушението, нарушените разпоредби и размера на глобата. Фишът се подписва от контролния орган и от нарушителя, че е съгласен да плати глобата, и се изпраща на финансовия орган на съответната общинска администрация за изпълнение. На нарушителя се дава препис, за да може да заплати доброволно глобата. Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел.

В чл. 186 от ЗДвП е предвидено, че за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административнонаказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт. Фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша.

Общинските съвети също приемат Наредби за организация на движението в съответната община, в които се съдържат разпоредби относно правилата за паркиране, както и санкции при нарушаването им.

Какви изводи могат да бъдат направени предвид гореизложените разпоредби:

  1. Фиш за неправилно паркиране може да бъде издаден от оправомощените длъжностни лица към съответната община или органите на Пътна полиция.
  2. Има два вида фишове за неправилно паркиране:
  • Издаден в присъствието на нарушителя
  • Издаден при отсъствие на нарушителя

Фиш за неправилно паркиране издаден в присъствието на нарушителя

Ако фиш за неправилно паркиране бъде издаден във ваше присъствие и вие не сте съгласен, че сте извършили нарушението, което ви се вменява или не сте съгласен с размера на наложената ви глоба, следва веднага да възразите. Ако не възразите в този момент нямате възможност да го направите по-късно. Можете и да откажете да подпишете фиша. При възражение от Ваша страна или отказ да подпишете фиша, контролиращият орган следва да ви издаде акт за установяване на нарушение. След като ви бъде издаден акт за установяване на административно нарушение, въз основа на същия в едномесечен срок се издава наказателно постановление. Ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта, то образуваното административнонаказателно производство се прекратява.

След като вече имате издадено наказателно постановление, то същото подлежи на обжалване по общия административен ред. Жалбата се подава в седемдневен срок от връчването на наказателното постановление пред районния съд, в района на който е извършено нарушението, чрез наказващия орган.

Фиш за неправилно паркиране издаден в отсъствието на нарушителя

При фиш издаден във ваше отсъствие ситуацията се усложнява, защото на колата си намирате само уведомление за издадения ви фиш, а фишът сам по себе си не подлежи на обжалване пред съда (изключение е предвидено за електронния фиш за превишена скорост, за който може да прочетете тук). При тази ситуация Вашата възможност за защита е в рамките са 7 дни от залепване на уведомлението да подадете възражение срещу така издадения ви фиш. Възражението се подава до административния орган, съставил фиша – ако е съставен от органи на КАТ пред Областната дирекция на МВР, ако е съставен от длъжностно лице към общината възражението се подава до съответната община. При постъпване на възражението за съответната служба възниква задължение да вземе решение дали да състави акт за установяване на административно нарушение (АУАН) или не. При издаване на АУАН, следва процедура по общия ред – издава се наказателно постановление, което в седемдневен срок може да бъде обжалвано пред съда. По този начин вашата защита срещу фиша за неправилно паркиране издаден във ваше отсъствие се реализира в пълен обем. Подаденото от вас възражение възпрепятства фишът да влезе в сила и дава възможност за последващ съдебен контрол на наложената с него глоба.

Ако в седемдневен срок не подадете възражение или не заплатите наложената ви глоба, фишът се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичен изпълнител.

Давност на глобата по фиш за неправилно паркиране

Погасителна давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да реализира правомощията си по административнонаказателното правоотношение е три години от датата съставяне на фиша. Абсолютната давност, с изтичането на която административнонаказателното преследване се изключва е четири години и половина от датата на извършването на нарушението. Изпълнителска давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да събере принудително глобата наложена с фиша е две години. Всяко действие предприето от административните органи за събиране на глобата прекъсва давността и от този момент започва да тече нова двугодишна давност.

Повече за приложението на давността при административно наказание глоба може да прочетете тук.

 Могат ли да се обжалват фишове за глоба до 50лв.?

Както посочихме по-горе самият фиш сам по себе си не може да се обжалва, но ако сте подали възражение и в последствие ви е издадено наказателно постановление, можете да обжалвате наказателното постановление независимо от размера на глобата, която ви се налага с него.

В чл. 189, ал. 13 от ЗДвП се предвиждаше, че наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. включително не подлежат на обжалване. Същата тази разпоредба беше обявена за противоконституционна с Решение № 1 на КС на РБ. Поради това всяко едно наказателно постановление, независимо от размера на глобата, която се налага с него подлежи на обжалване.

В сайта на Министерство на вътрешните работи можете да проверите дали имате задължения за плащане на глоби.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.