
В предишната статия разгледахме условията за учредяване и регистрация на сдружение. Другият вид юридически лица с нестопанска цел са фондациите. Между сдружение и фондация има прилики, но има и съществени разлики, като основната е, че фондацията няма членове и учредителят й има право да си запази права, които му гарантират участие в управлението. Различни са и изискванията при учредяване на фондация, които именно ще разгледаме по долу.
Съдържание
Учредяване на фондация
Фондация, както и сдружение, може да бъде учредена за извършване на дейност в обществена или частна полза. Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. От това следва, че фондация може да се учреди и само от едно лице или по негово завещателно разпореждане, като специфичното е, че за учредяването ѝ е задължително учредителят да направи учредително дарение.
Когато фондация се учредява приживе е необходимо учредителният акт да бъде нотариално заверени подписи. Ако дарението включва прехвърляне на вещни права върху недвижим имот, учредителният акт се вписва от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението на имота.
В учредителният факт се посочват:
- наименование;
- седалище;
- цели;
- вида на дейност – в частна или обществена полза;
- предоставено имущество;
- органите на фондацията;
- клонове;
- правилата относно правомощията на органите;
- правилата относно начина на представляване;
- срокът, за който е учредена фондацията.
Управителен орган на фондация може да бъде едноличен или колективен. Когато учредителният акт предвижда повече от един орган, правилата за общото събрание и управителния съвет на сдружение се прилагат съответно и за другите органи. Органите на фондацията могат да вземат решения за попълване на състава си. Ако те не са в състояние да сторят това, всяко лице от състава им, както и всяко лице, което би се ползвало от дейността на фондацията, може да поиска от окръжния съд по седалището й да попълни състава на органите си в съответствие с волята, изразена с учредителния акт. Когато в учредителния акт не са посочени органи на фондацията, те се определят от окръжния съд по местоучредяването й.
Регистрация на фондация
Фондация възниква с вписването й в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията към министъра на правосъдието. До 1-ви януари 2018г. фондациите се регистрираха при окръжните съдилища, но след измененията на ЗЮЛНЦ регистрацията се осъществява чрез заявление до ТРРЮЛНЦ, като фондациите регистрирани преди 01.01.2018г. следва в срок до 31 декември 2020г. да подадат заявление за пререгистрация, за което не дължат държавна такса.
Заявлението към ТРРЮЛНЦ се подава по образец, като към него се прилагат:
- учредителен акт с нотариално заверени подписи (при учредяване на фондация приживе) или нотариално заверен препис от завещанието и акт за смърт на завещателя (при учредяване на фондация по случай на смърт) и съответен препис, в който личните данни, освен тези, които се изискват по закон, са заличени;
- документът, установяващ съществуването на юридическо лице – учредител, и/или на юридическо лице – член на управителен орган на фондацията;
- решението на съответния орган на юридическо лице – учредител, за участие в сдружение и за определяне на представител в органите на сдружението;
- решението на съответния орган на юридическото лице – учредител, за учредяване на фондацията;
- решението за определяне състава на управителния орган на фондацията;
- решението за определяне на представляващ/и;
- решение на компетентния орган на юридическо лице – член на управителния орган на фондация, за определяне на физическо лице, което ще го представлява в управителния орган на фондацията (в случай че е различно от законния представител), за изпълнение на задълженията му;
- образци от подписите на лицата, които представляват фондацията;
- доказателства за безвъзмездно предоставеното имущество;
- декларации, документ за платена държавна такса и пълномощно.
Заявлението може да се подаде от лице представляващо фондацията или изрично упълномощен адвокат търговско право. Държавна такса, която се дължи за регистрация е в размер на 50лв., ако документите се подават на хартиен носител на място в Търговския регистър или в размер на 25лв., когато се подава по електронен път.
При настъпване на промяна в по-горе изброените обстоятелства се подава заявление за вписването по делото на фондацията в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право и представителство пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ – адвокат търговско право, Бургас.
Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.