УЧРЕДЯВАНЕ НА ООД. УЧРЕДЯВАНЕ НА ЕООД.

учредяване на ООД учредяване на ЕООД

Когато вземете решение, че искате да развивате търговска дейност и решите точно каква да бъде тя, следващият важен въпрос, който трябва да решите и е какъв вид търговско дружество да учредите, за да започнете дейността си. Отговорът на този въпрос зависи от това какъв вид дейността ще упражнявате и какви цели желаете да постигнете.

Съветът ни е в тази ситуация да се консултирате с адвокат търговско право, за да можете след като се запознаете със спецификите на видовете търговски дружества да вземете информирано решение, което ще поставите основите на вашата бизнес дейност.

Съгласно Търговския закон търговските дружества са персонални – събирателно дружество и командитно дружество и капиталови – дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество и командитно дружество с акции.

В настоящата статия ще разгледаме условията за учредяване на ООД и учредяване на ЕООД, като най-разпространен вид търговски дружества при осъществяване на търговска дейност. Както и накратко ще посочим правата и задълженията на съдружниците и начинът на управление на дружеството.

Учредяване на ООД

Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството. Дружественият договор се сключва в писмена форма и трябва да съдържа:

  • фирмата, седалището и адреса на управление на дружеството;
  • предмета на дейност и срока на договора;
  • името, съответно фирмата и единния идентификационен код на съдружниците;
  • размера на капитала; когато при учредяването не е внесен целият размер на капитала, в договора се определят сроковете и условията за внасянето му; срокът за довнасяне на целия размер на капитала не може да бъде по-дълъг от две години от вписване на дружеството, съответно от увеличаване на капитала;
  • размера на дяловете, с които съдружникът участвува в капитала;
  • управлението и начина на представителство;
  • предимствата на съдружниците, ако са уговорени;
  • други права и задължения на съдружниците.

Капиталът на дружеството с ограничена отговорност не може да бъде по-малък от 2 лв. Той се състои от дяловете на съдружниците, които не могат да бъдат по-малки от 1 лев. Сумата от дяловете трябва да бъде равна на капитала, а стойността на всеки дял трябва да бъде кратна на 1.

Права и задължения на съдружниците

Всеки съдружник има дружествен дял от имуществото на дружеството, размерът на който се определя съобразно дела му в капитала, ако не е уговорено друго. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участва в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание. Съдружник, който не е изплатил или внесъл дела си, се смята за изключен, ако не изплати или не внесе дела си в допълнително определен от общото събрание срок, който не може да е по-кратък от един месец.

Всеки съдружник има право да участва в управлението на дружеството, в разпределението на печалбата, да бъде осведомяван за хода на дружествените дела, да преглежда книжата на дружеството и право на ликвидационен дял.

Общо събрание на съдружниците на ООД

Общото събрание на съдружниците се свиква от управителя най-малко веднъж годишно с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред.

Общото събрание има правомощия да взема решения, с които да:

  • изменя и допълва дружествения договор – с мнозинство повече от три четвърти от капитала;
  • приема и изключва съдружници, дава съгласие за прехвърляне на дружествен дял на нов член – с мнозинство повече от три четвърти от капитала;
  • приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане – с мнозинство повече от 1/2 от капитала;
  • взема решения за намаляване и увеличаване на капитала – с единодушие от всички съдружници;
  • избира управителя, определя възнаграждението му и го освобождава от отговорност – с мнозинство повече от 1/2 от капитала;
  • взема решения за откриване и закриване на клонове и участие в други дружества – с мнозинство повече от 1/2 от капитала;
  • взема решения за придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях – с мнозинство повече от 1/2 от капитала;
  •  взема решения за предявяване искове на дружеството срещу управителя или контрольора и назначава представител за водене на процеси срещу тях – с мнозинство повече от 1/2 от капитала;
  • взема решение за допълнителни парични вноски – с мнозинство повече от 1/2 от капитала.

Посочените изисквания за мнозинство към всяко от решенията се прилагат, доколкото в дружествения договор не е предвидено изискване за по-голямо мнозинство.

При вземане на решения за приемане и изключване на съдружници, даване на съгласие за прехвърляне на дружествен дял на нов член, за намаляване и увеличаване на капитала, за избиране на управител, както и за придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма.

Представителство на ООД

Дружеството се представлява от управител, който може и да не е съдружник в дружеството. При няколко управители всеки един от тях може да действа самостоятелно освен ако дружественият договор предвижда друго. Други ограничения на представителната власт на управителя нямат действие по отношение на трети лица. Управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно законоустановените разпоредби и решенията на общото събрание.

Учредяване на ЕООД

Когато дружество с ограничена отговорност се създава от едно лице, вместо дружествен договор се съставя учредителен акт. Всички изисквания и необходимо съдържание към дружествения договор се прилагат и съответно към учредителния акт.

Едноличният собственик решава въпросите от компетентността на общото събрание, за което се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма. Едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството.

Вписване на ООД и ЕООД в Търговския регистър

За вписване на ООД и ЕООД в търговския регистър е необходимо да се представи дружественият договор, който се обявява, протокол с взетите на учредителното събрание решения, да е назначен управител или управители на дружеството, да е внесен установения в закона минимум от капитала, да определите начина на управление и представителство на дружеството.

За да заявите регистрация на ООД или ЕООД в Търговския регистър се подава заявление, към което се прилагат, горепосочените документи, изискуемите декларации и спесимент на управителя/управителите на дружеството. Ако дейността на дружеството подлежи на лицензионен или разрешителен режим се прилагат и съответните документи, които ги удостоверяват. Заявлението може да бъде подадено от търговеца или от адвокат търговско право с изрично пълномощно.

За регистрацията се дължи и държавна такса, която е в размер на 110лв., ако документите са на хартиен носител и се занесат на място в Търговския регистър или 55лв. ако бъдат подадени по електронен път.

В последните години много хора, може би водени от желанието да им излезе по-евтино, се обръщат към счетоводители, интернет сайтове или сами търсят бланки на документи и само заместват със своите данни. И по трите начина може да успеете да регистрирате ООД или ЕООД, а може и да не успеете или пък може първоначално да успеете, но в последствие да установите, че имате много пропуски, които възпрепятстват бъдещата нормална търговска дейност на дружеството.

В крайна сметка целта не е единствено да получите ЕИК от Търговския регистър, целта е да създадете търговско дружество, което да обслужва вашите търговски интереси и чрез което да постигате бизнес целите си. Дали ще ви излезе по-евтино или в последствие по-скъпо не можем да предскажем, но пък ни навежда на въпроса, защо когато ви боли крак отивате при ортопед, а не на очен лекар, нали и двамата са учили медицина.

Когато използвате услугите на квалифициран адвокат търговско право ще може да сте сигурни в качеството на получената информация и извършената услуга, ще спестите време, нерви, бъдещи проблеми и не на последно място пари, защото заявлението ви ще бъде подадено по електронен път, поради което и дължимата такса ще е наполовина.

Още статии по въпроси от сферата на търговско право може да намерите тук.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на търговско право и представителство пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ – адвокат търговско право, Бургас.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.