СПИРАТ СЕ ПРОВЕРКИТЕ НА ГРАНИЧНИТЕ ПУНКТОВЕ ЗА НЕПЛАТЕНИ ГЛОБИ И ВРЪЧВАНЕТО НА ЕЛКТРОННИ ФИШОВЕ И НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ

СПИРАТ СЕ ПРОВЕРКИТЕ НА ГРАНИЧНИТЕ ПУНКТОВЕ ЗА НЕПЛАТЕНИ ГЛОБИ И ВРЪЧВАНЕТО НА ЕЛКТРОННИ ФИШОВЕ И НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ

През последната година се въведе ограничение за българските граждани при напускане на територията на страната. На граничните пунктове всички граждани са спирани за проверка за невръчени електронни фишове и наказателни постановления за нарушения на Закона за движение по пътищата, както и за неплатени глоби. След извършване на проверката ако има невръчени електронни фишове и наказателни постановления същите се връчват, а ако има неплатени глоби не може да напуснете страната докато не ги платите. Това безпрецедентно ограничеване на свободите на българските граждани беше основание за завеждане на дело, което окончателно приключи с определение на ВАС от 10.11.2020г., като върховните съдии разпоредиха тези действия да бъдат изцяло преустановени.

Тъй като определението е постановено по конкретно дело, то се отнася за прекратяване на неоснователни действия по извършването на системни проверки за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове по Закона за движението по пътищата и неплатени в срока за доброволно плащане глоби, наложи с тях, при преминаване на Граничен контролно-пропускателен пункт Кулата – Промахон и Граничен контролно-пропускателен пункт Илинден – Ексохи. Има образувани още две дела относно същите действия осъществявани и на другите гранично пропускателни пунктове, като по тях все още няма произнасяне, но резутатът едва ли ще бъде различен.

Ето и какви са аргументите на върховните съдии:

Органичаване правото за свободно напускане на територията на страната

Съгласно чл. 35 от Конституцията всеки има право да напуска пределите на страната. Това право може да бъде ограничено само със закон, за защита на националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на други граждани.

Върховните съдии посочват и че според Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи „всеки е свободен да напусне пределите на всяка държава, включително и на своята, като упражняването на това право не подлежи на никакви ограничения, освен на тези, предвидени и необходими в едно демократично общество в интерес на националната или обществената сигурност, за поддържане на обществения ред, за предотвратяване на престъпления, за защита на здравето и морала или на правата и свободите на другите“. Както и че съдът в Страсбург вече е разяснявал това по български казус – делото „Гочев срещу България“(№34383/03). 

Също така се посочва и че Договорът за функциониране на Европейския съюз дава право на всеки гражданин на съюза свободно да се движи и да пребивава в рамките на територията на държавите членки, а то е доразвито в Директива 2004/38/ЕО.

С оглед на горното и на трайната съдебна практика на Конституционния съд, на Съда по правата на човека и на Съда на Европейския съюз, обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по връчване на електронни фишове и на наказателни постановления, издадени въз основа на Закона за движението по пътищата, както и да събира вземанията си по тях, по никакъв начин не може да бъде основание за възпрепятстване на правото на напускане на страната.

Липса на правомощия на граничната полиция

В определението, върховните съдии посочват какви правомощия имат полицейските органи на Главна дирекция „Гранична полиция“ и какви проверки и контрол могат да осъществяват – паспортно-визов, митнически, ветеринарномедицински, фитосанитарен, държавен здравен контрол и контрол на транспортните средства. ВАС изрежда и кои документи и какви справки се правят при преминаване на границата. Действия по извършването на системни проверки за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове по Закона за движението по пътищата и неплатени в срока за доброволно плащане глоби, наложи с тях, при преминаване на границите на страната не е сред правомощията на полицейските органи на Главна дирекция „Гранична полиция“.

„Липсва законово правомощие на органите и на служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ да извършват контрол по Закона за движението по пътищата, включително проверки за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове по ЗДвП и неплатени глоби в срока за доброволно плащане при преминаване на ГКПП „Кулата – Промахон“ и ГКПП „Илинден – Ексохи“. Проверките при преминаване на ГКПП могат да бъдат свързани със самоличността на лицата, валидността и истинността на представените документи (лична карта или паспорт).

Какво е окончателното определение на ВАС?

НАРЕЖДА на длъжностните лица (полицейски органи), които осъществяват дейност по чл. 45, ал. 1, т. 2 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи на територията на ГКПП „Кулата – Промахон“ и на ГКПП „Илинден – Ексохи“ ДА ПРЕКРАТЯТ безусловно действията по установяване чрез автоматично генериране в Автоматизираната информационна система „Граничен контрол“ и Автоматизираната информационна система „Административнонаказателна дейност“ на информация за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове и за неплатени в срока за доброволно плащане на наложени с тях глоби на преминаващи граждани и с оглед на резултата от проверката да ги пренасочват към „втора линия на контрол“ с цел последващи действия от компетентни органи по Закона за движението по пътищата“.

Очаква се и решение на Конституционния съд отно разпоредбите от ЗДвП, според които МВР има право да отнема временно шофьорски книжки и спира от движение автомобилите на хора, които не са си платили глобите. Върховният касационен съд е дал становище по делото, според което с тези разпоредби се ограничават непропорционално основни права и свободи.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и процесуално представително по административно дела във връзка с обжалване на актове на дминистративните органи – наказателни постановления, електронни фишове, решения, разпорежданияя и други – адвокат административно право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на административното право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.