ЗАЩИТА ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ

защита от домашно насилие

Случаите на домашно насилие в България не са рядкост. Според статистиката средно на ден на телефон 112 се подават по над 70 сигнала за извършено домашно насилие. През 2005г. бе приет Закона за защита от домашно насилие, в който се дава възможност на пострадалото лице да потърси защита по съдебен ред и да получи заповед за защита срещу насилника си.

Какво е акт на домашно насилие съгласно Закона за защита от домашно насилие?

Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.

За психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.

По искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

Кой може да търси защита по Закона за защита от домашно насилие?

Защита по ЗЗДН може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от:

  • съпруг или бивш съпруг;
  • лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство;
  • лице, от което има дете;
  • възходящ;
  • низходящ;
  • лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително;
  • лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително;
  • настойник, попечител или приемен родител;
  • възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство;
  • лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство.

Какво трябва да направите, за да получите защита по Закона за защита от домашно насилие?

За да получите защита по Закона за защита от домашно насилие, трябва да подадете молба до районния съд по вашия постоянен или настоящ адрес, в която да опишете акта на домашно насилие извършен срещу вас. Към молбата се прилага и декларация от вас за извършеното насилие, като за декларирането на неверни данни носите наказателна отговорност. Когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация.

Освен от пострадалото лице, молбата за защита може да бъде подаде и от брат, сестра или лице, което е в родство по права линия с пострадалото лице; настойника или попечителя на пострадалото лице, както и от директора на дирекция “Социално подпомагане”, когато пострадалото лице е непълнолетно, поставено е под запрещение или е с увреждания.

Много е важно да се знае, че молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие. Не можете по този ред да търсите защита срещу актове на домашно насилие извършени по-рано от един месец.

Производство по делото за защита от домашно насилие по Закона за защита от домашно насилие.

В деня на постъпване на молбата съдът насрочва открито съдебно заседание в срок не по-късно от един месец, като заедно с призовката и преписа от молбата с приложенията съобщава на ответника задължението му за представяне на доказателства. При уважаване на молбата съдът издава заповед за защита.

Когато молбата съдържа данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето на пострадалото лице, районният съд в закрито заседание без призоваване на страните издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата. Заповедта за незабавна защита не подлежи на обжалване и има действие до издаването на заповедта за защита или на отказа на съда.

Какви са мерките за защита по Закона за защита от домашно насилие?

Мерките за защита от домашното насилие са:

>> задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;

>> отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда;

>> забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда;

>> временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето;

>> задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми;

>> насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване.

Мерките отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда, забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда; и временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето, могат да бъдат налагани за срок от три до 18 месеца.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси свързани със защита от домашно насилие по ЗЗДН, както и от сферата на семейно право, развод по взаимно съгласие и развод по исков ред, упражняване на родителски права и издръжка, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат семейно право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на семейно право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.