
Повод за настоящата статия стана срещата ми с една служителка на един от мобилните оператори, която ми заяви категорично, че „Задълженията към нас (мобилния оператор) не се погасяват с такава давност (кратка тригодишна погасителна давност).“. Поради това в редовете по-долу ще се опитам максимално кратно, ясно и разбираемо да обясня какво представлява погасителната давност, кога и за какви задължения се прилага и че не зависи от волята на кредитора(в случая мобилен оператор).
Съдържание
Какво представлява института на погасителна давност?
Погасителната давност представлява период от време, през който кредиторът бездейства – не упражнява правото си да предприеме действия за събиране на вземането си по принудителен ред. В Закона за задълженията и договорите са определени два вида давностни срокове, които се прилагат в гражданскоправните отношения – общ давностен срок и кратък давностен срок. С общ петгодишен давностен срок се погасяват всички задължения, за които законът не предвижда друг срок. Именно такъв друг срок е предвиден в следващата разпоредба, в която е регламентирана кратката тригодишна погасителна давност. С изтичането на тригодишна погасителна давност се погасяват вземанията за трудови възнаграждения, за които не е предвидена друга давност; вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор; вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания. Страните по един договор не могат да определят други давностни срокове освен законоустановените, не могат да ги скъсяват или удължава, както и не може да се направи отказ от давност преди тя да е изтекла. Давността започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо, като същата може да се спира и да се прекъсва.
В закона изчерпателно са посочени случаите, в които давността не тече, спира, а именно: между деца и родители, докато последните упражняват родителски права; между намиращи се под настойничество или попечителство и техните настойници или попечители, докато трае настойничеството или попечителството; между съпрузи; за вземанията на лица, чието имущество по закон или по разпореждане на съда е под управление, срещу управителя, докато трае управлението; за вземанията за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба; за вземанията на ненавършили пълнолетие и на поставени под запрещение лица за времето, през което нямат назначен законен представител или попечител, и 6 месеца след назначаването на такъв или след прекратяването на недееспособността; докато трае съдебният процес относно вземането.
Законоустановени са и основанията за прекъсване на давността: с признаване на вземането от длъжника; с предявяване на иск или възражение или на искане за почване на помирително производство; ако искът или възражението или искането за почване на помирително производство не бъдат уважени, давността не се смята прекъсната; с предприемане на действия за принудително изпълнение. От прекъсването на давността започва да тече нов давностен срок, докато при спиране на давността срокът след спирането се прибавя към срокът изтекъл преди спирането.
Когато вземането е установено със съдебно решение, новата погасителна давност за това вземане е винаги пет години независимо от това, че преди това може да е била примерно три години. Ако длъжникът без да знае, че в негова полза е изтекла погасителна давност и изпълни свое задължение, то след това той не може да поиска платеното обратно. Това е така, защото с изтичане на погасителната давност се погасява правото на кредитора да събере вземането си по принудителен ред, но самото вземане остава да съществува като такова и съответно изпълнението по него не е дадено без основание, за да може да се иска обратно. Ако кредиторът предяви съдебен иск само за част от вземането си погасителната давност се спира или прекъсва само за предявената част, но не и за остатъка от вземането. С погасяването на главното вземане (например наем) се погасяват и произтичащите от него допълнителни вземания (например лихва за забава или неустойка), макар давността за тях да не е изтекла. Също така следва да се знае, че давността не се прилага служебно, това означава, че за да се ползва от изтеклата в негова полза погасителна давност длъжникът следва да се позове на нея, да направи възражение, ако не го стори, то съдът не може да я приложи.
Кратка погасителна давност за периодични плащания
След като очертахме института на погасителната давност, нека се върнем към често обсъжданата кратка тригодишна давност и по-специално към понятието периодични плащания. Кои плащания са периодични? Отговор на този въпрос бе даден още 2011г. с Тълкувателно решение № 3 на ВКС: „Понятието „периодични плащания” по смисъла на чл.111, б.”в” от Закона за задълженията и договорите се характеризира с изпълнение на повтарящи се задължения за предаване на пари или други заместими вещи, имащи единен правопораждащ факт, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви.“ Винаги когато едно плащане притежава посочената съвкупност от отличителни белези, то следва да се определи като периодично. Вземанията на топлофикационни, електроснабдителни и водоснабдителни дружества, както и на доставчици на комуникационни услуги също съдържат изброените признаци на понятието, поради което за тях се прилага тригодишна давност.
Поради големия обем на материала, приложението на погасителната давност относно публичните вземания, глобата като административно наказание и в рамките на изпълнителния процес ще бъдат разгледани в последващи статии.
Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси свързани с прилагане на погасителна давност, както и водене на дела за отпадане на задължения погасени по давност.
Още статии по въпроси от сферата на гражданското право може да намерите тук – адвокат погасителна давност, Бургас.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.