Нищожна ли е клаузата за забрана за работа в конкурентна фирма?

клауза за забрана за работа в конкурентна фирма

Често срещана практика от страна на работодателите, особено в браншовете с голяма конкуренция, е да включват в трудовите договори на своите служители клауза, съгласно която след напускане служителят няма право да работи в конкурентна фирма за определен период от време (1, 2 или дори 3 години). При неизпълнение на тази клауза обикновено е предвидено и задължение за служителя да заплати неустойка, която понякога е в големи размери. Има случай и когато посочената клауза не е включена в съдържанието на трудовия договор, а е предмет на допълнително споразумение или декларация, която се подписва от служителя.

Какви са правните последици за служителя при наличието на клауза за забрана за работа в конкурентна фирма?

Клаузата забраняваща на служителя след прекратяване на трудовото му правоотношение с работодателя да работи в конкурентна фирма за определен период от време е нищожна поради противоречие със закона. Правото на труд е основно гражданско право, гарантирано в Конституцията на Република България, като в чл. 48, ал. 3 е прогласено, че всеки гражданин свободно избира своята професия и място на работа. Правото на труд е гарантирано и посредством разпоредбата на чл. 8, ал. 4 от КТ, съгласно която отказът от трудови права е недействителен. Поради това подобна клауза не може да породи задължение за работника/служителя, както и задължение за заплащане на неустойка при неизпълнението й.   

За да може обаче при необходимост служителят да се позове на недействителността на клаузата за забрана за работа в конкурентна фирма, въпросната клауза следва да бъде прогласена за нищожна от съда. Това може да бъде реализирано, чрез предявяване на иск на основание чл. 74, ал. 4 от КТ.

Клауза за забрана за работа в конкурентна фирма и клауза за конфиденциалност.

Двете клаузи са много различни. Докато клаузата за забрана за работа в конкурентна фирма е нищожна, то клаузата за конфиденциалност е напълно действителна. Подобна клауза може да защити интересите на работодателя, като с нея се предвижда, че служителят няма право да предоставя информация за клиенти, продукти и услуги и да не осъществява контакти с досегашни клиенти с цел привличането им към новия работодател. Да бъде лоялен към работодателя, като не злоупотребява с неговото доверие и не разпространява поверителни за него сведения, както и да пази доброто име на предприятието е едно от основните задължения на работника/служителя законоустановени в Кодекса на труда. Целта на клаузата за конфиденциалност е да защити търговката тайна. Определение за „търговска тайна“ е дадено в чл.3 от Закона за защита на търговската тайна, съгласно който:

Търговска тайна е всяка търговска информация, ноу-хау и технологична информация, която отговаря едновременно на следните изисквания:

  1. представлява тайна по такъв начин, че като цяло или в точната си конфигурация и съвкупност от елементи не е общоизвестна или леснодостъпна за лица от средите, които обичайно използват такъв вид информация;
  2. има търговска стойност, поради тайния си характер;
  3. по отношение на нея са предприети мерки за запазването и в тайна, от лицето, което има контрол върху информацията.

Същевременно В чл.37 от Закона за защита на конкуренцията се забранява “узнаването, използването или разгласяването на производствена или търговска тайна в противоречие с добросъвестната търговска практика”, както и “използването или разгласяването на производствена или търговска тайна и когато тя е узната или съобщена при условие да не бъде използвана или разгласявана”.

При нарушаването на клаузата за конфиденциалност работника/служителя дължи обезщетение за действително причинените на работодателя вреди. Често пъти е предвидена и клауза за неустойка при неизпълнение на задължението за поверителност. Когато договорената неустойка противоречи на добрите нрави е нищожна, повече по този въпрос може да прочетете тук.

Кантората на адвокат Цветкова предоставя на своите клиенти юридически консултации и пълно правно обслужване по всички въпроси от сферата на трудово право, както и представителство по тези дела пред съда – адвокат трудово право, Бургас.

Още статии по въпроси от сферата на трудово право може да намерите тук.


Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.