
Фирмите без дейност през 2019г. нямат задължение да подават и обявяват годишна данъчна декларация и годишен отчет за дейността, но имат задължение в срок до 31.03.2020г. да подадат декларация за неактивност в Търговския регистър.
Съдържание
Декларация за неактивност за фирмите без дейност през 2019г.
Съгласно чл. 92 ал. 4 от ЗКПО, Годишна данъчна декларация и годишен отчет за дейността не подават данъчно задължените лица, които през данъчния период не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството.
“Предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период” са предприятия, за които едновременно са налице следните условия:
а) през отчетния период не са извършвали сделки по чл. 1, ал. 1 от Търговския закон;
б) през отчетния период не са възникнали условия да бъде признат приход съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти;
в) не са осъществявали дейност, свързана с инвестиции, производство и/или продажба;
г) не са осъществявали покупка на стоки и услуги с цел получаване на доходи и печалби.
Съгласно чл. 38, ал. 9, т. 2 от Закона за счетоводството, фирмите без дейност през отчетния период декларират това обестоятелство еднократно за първия отчетен период, в който не е осъществявана дейност, с декларация по образец, утвърден със заповед на министъра на финансите. Следва да се обърне внимание, че до този момент декларацията за неактивност беше свободен текст, с измененията в сила от 01.01.2020г., декларацията вече е по образец.
Всички търговски дружества и юридически лица с нестопанска цел публикуват декларацията в срок до 31 март на следващата година в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Едноличните търговци не подават декларация, че не са осъществявали дейност през отчетния период.
За публикуване на декларацията за неактивност в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел се подава заявление по образец, към което се прилагат декларацията и необходимите документи. Заявител може да бъде търговеца, прокурист или адвокат, изрично упълномощен за това. Съставителя на ГФО (счетоводител) не може да бъде заявител и да подаде декларацията за неактивност за публикуване, защото ГФО не се съставя. Такса за публикуване на декларацията за неактивност към Търговския регистър не се дължи. Заявленията могат да се подават на място в агенцията на хартиен носител или по електронен път.
Ако пропуснете срока да подадете посочената декларация ви остава възможността да съставите и подадете ГФО, но това е свързано с допълнителни разходи, както и такса за публикуване (на хартиен носител – 40лв., по електронен път – 20лв.).
Неспазването на сроковете и непубликуване на декларация за неактивност/ГФО е сързано със налагането на сериозни глоби по Закона за счетоводството и Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както следва:
Съгласно чл. 74 от ЗСч, който е задължен и не публикува финансов отчет в сроковете по чл. 38, се наказва с глоба в размер от 200 до 3000 лв., а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лв. При повторно нарушение се налага глоба или имуществена санкция в двоен размер.
Съгласно чл. 40 ал. 1 и ал. 3 от ЗТРРЮЛНЦ, лице, което е задължено, но не заяви вписване на обстоятелство или не представи акт в определения от закон срок, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. Ако след като е наказано с глоба, задълженото лице не заяви вписване или не представи актовете в определения срок, то се наказва със същите глоби всеки месец до извършване на действията.
Декларация за фирми без дейност през 2019г. през НСИ
Съгласно чл. 20 от Закона за статистиката, фирмите без дейност също за задължени да подават и декларация към НСИ. декларацията се попълва от всички предприятия, които са осъществявали дейност през отчетната 2019 г., но приходите и разходите за дейността са под 500 лева и не могат да попълнят годишен отчет за дейността, както и от предприятия, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводство (ЗСч) през 2019 година.
Задължените лица по ЗКПО, чиито приходи и разходи за дейността са под 500лв. подават декларацията в срок до 31.03.2020г., за задължените лица по ЗДДФЛ в срок до 30.04.2020г.
Предприятия, които не са осъществявали дейност подават декларацията в НСИ в срок до 30 април 2020 година.
Декларацията може да бъде подадена по електронен път чрез квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), както и на място на хартиен носител.
Само за фирмите без дейност е предвидена възможност да подадат декларацията и по електронната поща.
Кантората на адвокат Цветкова може да ви окаже пълно съдействие за съставяне и публикуване на посочените декларации.
Още статии по въпроси от сферата на търговското право може да намерите тук – Адвокат търговско право.
Статията отразява личното мнение на автора, като адвокат по разгледаната тема. Статията не представлява правен съвет, ако имате нужда от правна консултация по Ваш конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.